Aktualności
2020/21(2kB)

Święto Niepodległości
11 listopada minęła 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.Z tej okazji uczniowie klas 7 i 8 przygotowali uroczystą akademię.Słowem i piosenką oddali szacunek symbolom narodowym oraz wyrazili swoją miłość do Ojczyzny i dumę z tego, że są Polakami(2kB)

Pamiętamy o naszym patronie

Pamiętamy o naszym patronie - pod takim hasłem został przeprowadzony konkurs. Uczniowie klas IV - VIII pochwalili się swoją wiedzą na temat naszego patrona Arki Bożka. Przedstawiciele klas rozwiązywali interaktywny quiz.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce - klasa V
II miejsce - klasa VIIa
III miejsce - klasa IV
Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim klasom dziękujemy za udział


(2kB)

Dyniowy zawrót głowy

Rozstrzygnięto konkurs z okazji Dnia Dyni.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Kategoria klasy I-IV
I miejsce - Łukasz Klimas
II miejsce - Wiktoria Skrzypczok
III miejsce - Karol Stefaniak
Kategoria klasy V-VIII
I miejsce - Patryk Kociołek
II miejsce - Kuba Czogała
III miejsce - Martyna Wiśniewska
Serdecznie gratulujemy!(2kB)

Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym

Miło nam poinformować, że nasi uczniowie zostali laureatami Koknkursu Wiedzy o Ruchu Drogowym organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Nasza dryżyna zdobyła II miejsce, w jej skład wchodzili Ewelina Stopa, Mateusz Jan i Dominik Jureczko.
Serdecznie gratulujemy!
Nauczyciel prowadzący: Piotr Armatys.
(2kB)

Dzień Edukacji Narodowej


(2kB)

Dzień Głośnego Czytania

Współpraca naszej szkoły z Biblioteką w Markowicach zaowocowała zorganizowaniem akcji w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w dniu 29 września 2021 r. W ramach akcji odbyły się spotkania z uczniami, podczas których zachęcano do czytania i korzystania ze zbiorów biblioteki. Uczestnikom bardzo podobało się wspólne czytanie zabawnych tekstów i rozwiązywanie łamigłówek literackich.(2kB)

Nasi stypendyści


Serdecznie gratulujemy!(2kB)

Bawimy się wesoło - aktywna zabawa dzieci i młodzieży
Na terenie naszej placówki w ramach projektu " Bawimy się wesoło - aktywna zabawa dzieci i młodzieży" powstały gry podwórkowe z materiału termoplastycznego. Są to koło fortuny i dart. Gry te pozwolą uczniom na aktywne spędzanie przerw szkolnych, jak również w okresie wiosenno-jesiennym umożliwią zajęcia sportowe w plenerze.
Inicjatorem w/w projektu był pan Krzysztof Więcek.


(2kB)

Nasze sukcesy
(2kB)
100 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego stała się znakomitą okazją, aby na lekcjach historii przybliżyć okoliczności tego wydarzenia. III Powstanie Śląskie - ostatnie, najdłuższe i najbardziej krwawe ze śląskich zrywów - miało na celu przyłączenie do odrodzonej Rzeczypospolitej górnośląskich gmin, w których zamieszkiwała w większości ludność utożsamiająca się z Polską. Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, a walki trwały dwa miesiące. Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków.(2kB)

Dobre serduszka naszych wolontariuszyW dniu 31 marca, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Szkolnego Koła PCK, mogliśmy przekazać Pani Iwonie Baster-Kierownik Domu Samotnej Matki i Dziecka 'Maja' w Raciborzu wielkanocne paczuszki dla dzieci i matek tej placówki. W podziękowaniu otrzymaliśmy pięknego zająca i świąteczne życzenia. Bardzo dziękujemy naszym uczniom za wrażliwość na potrzeby innych i okazanie wielkich serc.(2kB)

Stypendia za I semestr 2020/2021
Uczniowie naszej szkoły odebrali z rąk Pana Dyrektora stypendia. Sukcesy uczniów świadczą o ich uzdolnieniach, sumienności i są również wyrazem wsparcia rodziców w procesie edukacji.
Dziękujemy za zaangażowanie i współpracę.
Serdrcznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.(2kB)

Konkurs walentynkowy
Miło nam poinformować, że Zuzanna Wypior z klasy 6B została laureatką Powiatowego Konkursu Plastycznego "Moja Walentynka" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu. Zuzia zdobyła II miejsce w kategorii wiekowej klasy 4 -6 SP.
Serdecznie gratulujemy!
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Chmielecka.(2kB)
Każdego roku 1 marca pamiętamy o żołnierzach niezłomnych. W tym dniu, w naszej szkole na lekcjach historii przybliżamy sytuację, w jakiej znalazła się Polska tuż po zakończeniu II wojny światowej. Omawiamy sylwetki bohaterów tego okresu: rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Danuty Siedzikówny. Uświadamiamy sobie, że Polska nie zawsze była wolnym, demokratycznym państwem. To taż znakomita okazja dla nas, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest patriotyzm?
Cześć i chwała Bohaterom!(2kB)

Nasi wolontariusze okazują swoje wielkie serce"O prawdziwym bogactwie świadczy to, ile ktoś może dać innym" (T. Harv Eker)
Wolontariusze Szkolnego Koła PCK przy ZSP Nr 1 w Raciborzu pod opieką Beaty Kanclerz i Danuty Cyburt przygotowali kartki z życzeniami oraz nagrane przez siebie kolędy dla mam oraz paczki dla każdego dziecka z Domu Samotnej Matki i Dziecka "Maja" z Raciborza. Podarunki zostały przekazane na ręce Pani Kierownik Iwony Baster 18 grudnia. Prezenty dla wszystkich dzieci będą czekały pod choinką w wieczór wigilijny. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie się wszystkim wolontariuszom.(2kB)

Podaruj serceW minioną niedzielę zostały wręczone dary świąteczne dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Zbiórka została zainicjowana przez Radę Rodziców i przeprowadzona wśród uczniów naszej szkoły, kontynuując coroczną tradycję kiermaszu " Podaruj serce".


(2kB)

"Razem na Święta" to akcja MEN, w której uczniowie są zachęcani do niesienia pomocy innym.W tym roku nasza szkoła również włączyła się do tego projektu. W ramach akcji odbywa się zbiórka darów dla osób potrzebujących wsparcia.Szczegółowe informacje odnośnie prowadzonych działań zostały przekazane uczniom i rodzicom naszej szkoły poprzez wychowawców poszczególnych klas.(2kB)

Dzień Chłopaka
(2kB)

StypendiaUczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Raciborzu odebrali z rąk dyrektora stypendia za II semestr roku szkolnego 2019/2020.
Dyrektor i Grono Pedagogiczne Szkoły w Markowicach gratuluje zarówno dzieciom jak i rodzicom osiągnięcia tak wysokich wyników w nauce. Sukcesy uczniów świadczą o ich uzdolnieniach, sumienności i są również wyrazem wsparcia rodziców w procesie edukacji. Dziękujemy za zaangażowanie i współpracę.
Powodzenia w bieżącym roku szkolnym!

(2kB)

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
(2kB)

Konkurs "Mega Mózg"

Uczniowie w konkursie na najlepszego ucznia "Mega Mózg" w roku szkolnym 2019/2020 otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły. Są to:

I miejsce: Michał Muchorowski - kl.VI
II miejsce: Dominik Jureczko - kl. IV
III miejsce: Marek Czebotar - kl.Vb
Krzysztof Rosiński - kl. Vb

Serdecznie gratulujemy i życzymy udanych wakacji!!!

(2kB)

Podejmując wyzwanie #GaszynChallenge rzucone nam przez ZSP4 w dniu 19.06 zrealizowaliśmy postawione nam zadanie. Tym samym do wyzwania zapraszamy:


Parafię św. Jadwigi Śląskiej
w Raciborzu-Markowicach

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
w Rudach


Sklep spożywczy Papryczka
w Raciborzu-Markowicach przy ul. Gliwickiej

Pozdrawiamy i zachęcamy do udziału!

(2kB)

PODZIĘKOWANIAW dniu 14 maja dyrektor szkoły Daniel Siedlok odebrał, w siedzibie firmy Eko Okien, podarunek w postaci 5 laptopów, które będą wykorzystane w procesie zdalnej nauki. Laptopy zostaną przekazane uczniom naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy!


(2kB)
(1kB)

Prymusi z naszej szkoły
Podczas uroczystego rozdania dyplomów za wyniki w nauce w I półroczu roku szkolnego 2019/2020 w Raciborskim Domu Kultury nagrodzoni zostali (od lewej):
Michał Muchorowski
Adam Homik
Dominik Jureczko
Natalia Panek
Anna Kelner
Mateusz Jan
Zuzanna Wypior
Krzysztof Rosiński

Musieli oni uzyskać średnią ocen minimum 5,51 i bardzo dobrą lub wzorową ocenę z zachowania.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!(2kB)

Alfik Matematyczny 2019/2020
Dnia 27 listopada 2019 r. odbyła się XXV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W matematycznej rozgrywce wzięło udział 63 362 uczniów z 1 538 szkół. Celem Konkursu było motywowanie uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwalał diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, jak również odkrywał ich uzdolnienia i talenty matematyczne. Naszą szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Alfik Matematyczny reprezentowało 23 uczniów z klas II - VIII. Wyniki Konkursu zostały ogłoszone na forum szkoły w dniu 14 lutego 2020 r. Zwycięzcy Konkursu zostali uhonorowani dyplomami uznania:

Ewelina Stopa z kl. III za uzyskanie bardzo dobrego wyniku

Mateusz Jan z kl. IV za uzyskanie dobrego wyniku.

Dyplomy uznania za uzyskanie najlepszych wyników w poszczególnych klasach otrzymali: Katarzyna Homik z kl. II, Marek Czebotar z kl. Vb, Maria Libera z kl. VI, Jakub Herman z kl. VII i Paweł Kotula z kl. VIII. Pozostali uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami uczestnika. Koordynatorem Alfika Matematycznego w ZSP nr 1 była pani Elżbieta Kalus. Gratulacje dla wszystkich uczestników Konkursu!


(2kB)

Wycieczka do Fly Parku w Radlinie
(2kB)

Odwiedziny specjalnego gościa
Pewnego dnia uczniów odwiedził gość specjalny. Pan Zozol rozdawał dzieciom cukierki ufundowane przez Radę Rodziców.


(2kB)

Pasowanie na czytelnika
W szkolnej bibliotece powiększyło się grono czytelników! 28 lutego uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników. Pokazanie fragmentu popularnej bajki dla dzieci było okazją do wywołania dyskusji na temat zasad korzystania z biblioteki. Poprzez rozwiązanie rebusa uczniowie dowiedzieli się o sposobach dbania o książeczki. Następnie dzieci złożyły uroczystą przysięgę, zostając pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki. Ogromną niespodzianką okazał się występ starszej koleżanki, która w sposób śpiewający zachęcała do czytania literatury. Dużą radość sprawiła również młodym czytelnikom wizyta gościa specjalnego: Pana Zozola. Na zakończenie cała grupa wypożyczyła książki, aby wybrać tę najciekawszą, do której wykonają pracę plastyczną na konkurs.(2kB)

Szkolny konkurs recytatorski pod hasłem "Z przyrodą za pan brat"
Do zmagań przystąpiło 14 uczniów z klas I-III, którzy zainteresowali się poezją o tematyce przyrodniczej. Piękną deklamacją przybliżyli nam tematykę związaną z ekologią, ochroną przyrody, oddali hołd naszej planecie- Ziemi.Spośród grona recytatorów wyłoniono zwycięzców:

I miejsce: Ewelina Stopa klasa III

II miejsce: Agata Królewicz klasa III

III miejsce: Zofia Jureczko klasa II i Milena Skwarska klasa I

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!


(2kB)

Walentynkowe obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych
Dnia 14 lutego 2020 roku w naszej szkole odbyły się Walentynkowe obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych. W tym dniu zdanie "Kocham Cię" wybrzmiało na naszej sali gimnastycznej w kilku europejskich językach.Na początku był pomysł, a uczniowie i nauczyciele z zaangażowaniem włączyli się w przygotowania. W tym czasie klasy wylosowały język, w którym miały przygotować plakat o tematyce walentynkowej.Poszczególne klasy reprezentowały następujące języki:

klasa I - język polski

klasa II - język niemiecki

klasa III - język angielski

klasa IV - język angielski

klasa Va - język rosyjski

klasa Vb - język hiszpański

klasa VI - język włoski

klasa VII - język francuski

klasa VIII - język niemiecki


Podczas pierwszej części spotkania na sali gimnastycznej przygotowani uczniowie zaprezentowali wymowę poszczególnych słów, a widownia przysłuchując się z uwagą, doszukując się podobieństw, dokonała podziału tych języków na rodziny: słowiańska, romańską i germańską.Drugą częścią był show na tle utworu muzycznego śpiewanego w danym języku. Klasy prześcigały się w pomysłach. Zachwycały stroje i pomysł układu tanecznego. Niektórzy wybrali jeden utwór, inni stworzyli wiązankę, umożliwiając przegląd przebojów w prezentowanym języku. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem śledzili występy kolegów.

Należy dodać, że występy uczniów były przeplatane niezwykle sympatyczną Pocztą Walentynkową, zorganizowaną i przeprowadzoną przez Samorząd Uczniowski.
(2kB)

Góra Grosza 2019/2020


W zamian za udział w akcji przedstawiciele poszczególnych klas odebrali pamiątkowe dyplomy, a zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali również słodki upominek.

(2kB)

Bal karnawałowy
Dnia 4 lutego uczniowie uczestniczyli w balu karnawałowym. Przy dźwiękach muzyki, wygrywanej przez D-ja, bawili się wyśmienicie!!!(2kB)

Rocznica urodzin naszego patrona


10.01.2020 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy rocznicę urodzin naszego patrona Arki Bożka . W związku z tym świętem uczniowie wzięli udział w konkursach:
- na najciekawszą gazetkę o patronie
- gwary śląskiej
Ci którym gwara jest bliska i potrafią "godać" prezentowali kawały, wiersze, scenki po śląsku. Mile widziany był również tradycyjny strój naszego regionu. Cały dzień uświetniła akademia przygotowana przez uczniów kl. VII, VI i IV, przedstawiająca urywki z życia naszego patrona, a dekoracje przygotowane przez klasę VII zwracały uwagę wciąż aktualnym hasłem: "Siła nasza leży w nas samych".


(2kB)

Odwiedziny w Domu Samotnej Matki i Dziecka " Maja" w Raciborzu


09.01.2020 roku udaliśmy się, aby przekazać zebrane dary do Domu Samotnej Matki i Dziecka "Maja" w Raciborzu. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariackiego PCK w osobie: Emilii Sitek, Magdy Lasak, Magdaleny Klimas, Karoliny Ławniczak, Zuzanny Legeżyńskiej, Neli Koźlik, Zuzanny Wypior, Wiktorii Stawinogi, Zofii Grzelak, Marii Krzyżewskiej pod opieką pani Danuty Cyburt, Iwony Jureczka, Beaty Kanclerz oraz przewodniczącej Rady Rodziców pani Kornelii Klimas oraz chętnych rodziców. Dzięki dużemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej i przedszkolnej oraz rodziców udało się obdarować każde dziecko ogromnymi paczkami. Ponadto każda kobieta otrzymała ręcznie wykonaną przez dzieci kartkę z noworocznymi życzeniami i upominek. Przez kierownictwo ośrodka panią Iwonę Baster oraz mamy i ich pociechy zostaliśmy ugoszczeni przy stołach zastawionych przeróżnymi smakołykami. Był to czas kiedy mogliśmy wspólnie porozmawiać i bardziej się poznać. Młodzież mogła zobaczyć jak mamy i dzieci żyją na co dzień i z jakimi trudnościami się borykają. Przy stole rozmawialiśmy o kolejnych potrzebach jakie są w tym ośrodku i zastanawialiśmy się jak im zaradzić. Następnie nasi uczniowie grali w gry planszowe, prowadzili różne zabawy w ten sposób umilając czas dzieciom. Na każdej małej i dużej twarzy zagościł uśmiech a przecież o to nam chodziło. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy i liczymy ponownie na wasze zaangażowanie już niebawem!!!

(2kB)

Miejski Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt


16 grudnia w Międzyszkolnym Ośrodku Sportu i Rekreacji "Sokół" odbył się Miejski Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt, w którym reprezentowały nas: Emilia Sitek, Karolina Ławniczak, Matylda Michalewska zajmując IV miejsce. Opiekunem zawodów była Beata Kanclerz.

(2kB)

Wyniki Szkolnego Profilaktycznego Konkursu Plastycznego


13 grudnia odbyło się podsumowanie Szkolnego Profilaktycznego Konkursu Plastycznego, który został przeprowadzony w ramach Tygodnia Profilaktyki i Bezpieczeństwa dla klas I - III pt. " Moja bezpieczna droga do szkoły", klas IV - V pt. "Jesteś tym co jesz" oraz klas VI - VIII pt." Używki szkodzą zdrowiu". Poszczególne miejsca zajęli:

W kategorii klas I - III

1 miejsce - Wiktor Miźwiński

2 miejsce - Paulina Rosińska

3 miejsce - Paweł Cieślik

W kategorii klas IV - VI

1 miejsce - Zuzanna Wypiór

2 miejsce - Marta Gruca

3 miejsce - Maria Krzyżewska

W kategorii klas VII - VIII

1 miejsce - Magda Lasak

Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców ZSP Nr 1 w Raciborzu. W pracach komisji konkursowej uczestniczyli: Agnieszka Chmielecka, Danuta Cyburt, Iwona Jureczka, Beata Kanclerz.

(2kB)

Wolontariusze podczas jednej z akcji charytatywnych organizowanych na terenie szkoły w ramach szkolnego koła PCK


Uczniowie naszej szkoły uczą się bezinteresownie pomagać drugiemu człowiekowi oraz jak współpracować z organizacjami społecznymi. Podczas licznych spotkań, licznych akcji na rzecz ludzi, czy zwierząt zaszczepia się w uczniach coś bardzo cennego, szczególnie mając na uwadze dzisiejszy zmaterializowany świat tj. WOLONTARIAT!

13 grudnia wolontariusze wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego przekazali na ręce pani Ewy Schulz przedstawiciela Oddziału Rejonowego PCK w Raciborzu paczki oraz kartki świąteczne dla 10 podopiecznych Polskiego Czerwonego Krzyża z okolic Raciborza.
(2kB)

KIERMASZ 2019
13 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbył się coroczny kiermasz bożonarodzeniowy, z którego dochód zostanie przekazany podopiecznym z Domu Opieki Społecznej w Kietrzu, prowadzonym przez Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Na naszym spotkaniu siostry zaszczyciły nas swoją obecnością, oraz śpiewem. Wystawiły prace wykonane razem z podopiecznymi. Również nie zabrakło stoisk z pracami naszych rodziców. Obowiązkowo znalazły się ciasteczka pieczone i dekorowane pod fachowym okiem naszej przewodniczącej Rady Rodziców Pani Korneli Klimas. Wszystkie ozdoby i świecidełka przyciągały gości. Można było zakupić ciasto, kawę, herbatę, oraz wykwintny napój korzenny z cytrusami. Dużym powodzeniem cieszyła się "Fantomania" i tutaj dziękujemy za wsparcie i zrozumienie.


W miłym towarzystwie goście mogli podziwiać występy swoich dzieci, wysłuchać kolęd i piosenek świątecznych. Jak co roku wystawione jasełka wprowadziły nas w nastrój zadumy z powodu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie zaśpiewaliśmy wspólnie kolędy przy akompaniamencie Pana Dyrektora.


Dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie. Jesteśmy przekonani, że nasz kiermasz "Podaruj Serce" jest naszym wspólnym dziełem i dobrem, którego uczymy nasze dzieci. Dziękujemy również uczniom klas starszych, ich pomoc jest bezcenna. Zapraszamy za rok!


zdjęcia autorstwa I.Kwapisz

Obszerną relację z tego wydarzenia można znależć na Raciborskim Portalu Internetowym
tekst i zdjęcia(2kB)

KARTKI ŚWIĄTECZNE


Wielkimi krokami zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia. Każdy chce być w tym czasie w domu z najbliższą rodziną. Nie każdy może, dlatego klasa Va przygotowała świąteczne kartki dla dzieci ze szpitala.
(2kB)

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY
W dniu 11.12.19 r. odbył się w naszej szkole Mikołajkowy Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta. W tym roku była to już XVII edycja piłkarskich rozgrywek. Do zawodów zgłosiło się 6 raciborskich szkół (Sp 1, Sp 3, Sp 4, Sp 15, ZSP 1 oraz ZSP 2). Reprezentacja szkoły składała się z 7 zawodników klas IV-VI (Jakub Chmiel, Krzysztof Rosiński, Paweł Klimas, Oktavian Kośmider, Tobiasz Mandera i Jacob Wolski). Mecze odbywały się systemem "każdy z każdym", po 7 minut czystej gry. Celem każdej drużyny było zwycięstwo, ale tylko sportowe i zgodnie z zasadami fair- play. Każdy mecz budził wiele emocji wśród zawodników, jak i trenerów. Dopisali również kibice, którzy swoim dopingiem w każdym meczu zagrzewali do walki naszą szkolną reprezentację. Po długich i trudnych rozgrywkach wyłoniono zwycięzców.

I miejsce - SP 15II miejsce - ZSP 1III miejsce - SP 4Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a trzy najlepsze drużyny puchary. Rada Rodziców ufundowała zawodnikom słodki poczęstunek.


(2kB)

Lekcja muzealna- historia Powstań Śląskich
W dniach 26-27.11.19 klasy 4-7 wybrały się do Muzeum w Raciborzu w celu przybliżenia historii Powstań Śląskich, które miały miejsce w latach 1919-21 między ludnością polską a niemiecką. W czasie prelekcji uczniowie mieli okazję usłyszeć o efektach plebiscytu, który wpłynął na wybuch powstań śląskich, zobaczyli i mieli możliwość wzięcia w dłonie broni palnej i bagnetu używanych przez żołnierzy z czasów powstańczych.Mogli także porównać na mapie Śląska ilość głosów oddanych np. w Markowicach za przynależnością do Polski i do Niemiec, czy zaobserwować banknot, którym posługiwano się wyłącznie w konkretnym rejonie Śląska.


(2kB)

Wizyta św. Mikołaja


6 grudnia 2019 szkołę odwiedził św. Mikołaj, który przechadzał się po wszystkich klasach i z pomocą aniołów i diabełków rozdawał prezenty tym grzecznym i mniej grzecznym. Była także okazja do rozmowy z Mikołajem na temat przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć. Dziękujemy wszystkim za czapeczki mikołajkowe i uśmiech.

(2kB)


Samorząd Uczniowski(2kB)

Dzień Górnika


Dzień Górnika to jedna z wielu uroczystości, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń naszej Szkoły. Tradycyjnie 4 grudnia, przedszkolaki i uczniowie szkoły gościli przedstawicieli jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów. Zaproszonych górników, ubranych w galowe mundury, dzieci z przedszkola oraz uczniowie klasy III i IV powitały specjalnym programem artystycznym. Zaprezentowały swoje umiejętności, recytując, tańcząc i śpiewając. Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki od gości.
(2kB)


(2kB)

Andrzejki


(2kB)

29 listopada 2019 roku Samorząd Uczniowski zorganizował wróżby andrzejkowe w udekorowanej na czerwono sali. Przedstawiciele SU w zabawny sposób przepowiadali przyszłość, wróżyli ze szpilek, z rąk, uczniowie mogli przebijać duże papierowe serca w poszukiwaniu imienia przyszłego męża/żony lub odkryć cechy swojego charakteru po wylosowaniu sowy.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.


(2kB)

Warsztaty profilaktyczne


W dniach 27-28 listopada 2019r. w klasach: 2a, 3a, 5a i 5b odbyły się trzygodzinne warsztaty profilaktyczne pt " Cukierki" i "Odczuwaj, ufaj, mów" związane z profilaktyką zapobiegania narkomanii i przeciwdziałania alkoholizmowi.

(2kB)

XII Powiatowy Festiwal Twórczości Artystycznej


(2kB)

Miło nam poinformować, że uczeń klasy 7 Kuba Herman został laureatem XII Powiatowego Festiwalu Twórczości Artystycznej. W konkursie plastycznym zdobył wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy Kubie i pani Agnieszce Chmieleckiej - nauczycielowi plastyki.

(2kB)(2kB)

Wizyta Rzecznika Praw Dziecka w naszej szkole


(2kB)
W dniu 22 listopada odwiedził naszą szkołę Rzecznik Praw Dziecka

pan Mikołaj Pawlak(2kB)

Spotkanie było okazją do nauki o prawach dziecka. Obszerną relację z tej wizyty, jak i z wizyt w innych raciborskich szkołach można znaleźć na
www.bpdr.gov.pl

(2kB)(2kB)

Narodowe Święto Niepodległości


W dniu 8 listopada o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Następnie odbyła się akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Uroczystość została przygotowana przez klasę VII. Młodzi artyści ukazali trudne momenty z historii naszego narodu, kiedy to Polska zniknęła z mapy Europy. Przedstawiono okropności wojny ale i heroiczny wysiłek poprzednich pokoleń w walce o wolność. Musimy pamiętać, że niepodległość to dar, który nie jest dany raz na zawsze.(2kB)

BEZPIECZNA JESIEŃ W ZSP NR1


Druga połowa października 2019 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 1 w Raciborzu przebiegała pod hasłem "Bezpieczna Jesień - Tydzień Profilaktyki i Bezpieczeństwa


To już druga edycja tej imprezy, która w zeszłym roku cieszyła się dużym powodzeniem. Zorganizowana została przez Dyrekcję ZSP Nr 1 Daniela Siedloka przy dużym zaangażowaniu: nauczyciela wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa - pani Beaty Kanclerz, pedagoga szkolnego - pani Iwony Jureczka, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej - pani Sandry Kolonko, nauczyciela wspomagającego Danuty Cyburt, Rady Rodziców oraz nauczycieli i wychowawców ZSP Nr 1.


Uczniowie wzięli udział w wielu ciekawych działaniach na rzecz bezpieczeństwa i profilaktyki w naszej szkole min.: prelekcjach i wykładach na temat: " Alkohol, E - papierosy, Dopalacze, WZW typ B a tatuaże, Opalanie a Czerniak", "Cyberprzemoc - przestępstwa internetowe", "Jedzenie ma ogromne znaczenie dla twojego organizmu", "Przyczyny pożarów, zasady zachowania się podczas pożaru, zapobieganie pożarom. Ewakuacja", pogadankach na temat: higieny jamy ustnej w ramach programu profilaktyczno - edukacyjnego "Dziel się uśmiechem", który jest współorganizowany przez Polski Czerwony Krzyż oraz Wriglay Poland, konkursach plastycznych pt."Moja bezpieczna droga do szkoły" dla uczniów klas I - III SP, " Jesteś tym co jesz" dla uczniów klas IV - V SP "Używki szkodzą zdrowiu" dla uczniów VI - VIII SP, wykładach, pokazie straży pożarnej, czytaniu bajek profilaktycznych przez wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariackiego PCK kolegom i koleżankom z klas I - III SP oraz przedszkolakom w przebraniu: policjanta, strażaka, ratownika medycznego, pielęgniarki, stomatologa,


prezentacjach, warsztatach na temat: "Świadome wybory - profilaktyka uzależnień, "Karuzela uczuć", "Magiczne słowa - zajęcia z zakresu profilaktyki zaburzeń agresywnych", "Pokochać siebie - profilaktyka zaburzeń odżywiania", treningu przeciwdziałania agresji, prowadzonych przez specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa i profilaktyki tzn. przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji i Straży Pożarnej z Raciborza, Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej z Raciborza, Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej z Raciborza, Poradni Dietetycznej z Rybnika, które odbywały się od 21 do 25 października w murach naszej szkoły.


(2kB)

BRĄZOWY MEDAL DLA NASZYCH PIŁKARZY


Nasi uczniowie wzięli udział w Turnieju " Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". To największe tego typu rozgrywki dla dzieci w Europie. Każda edycja Turnieju rozpoczyna się jesienią od meczów na etapie gminnym i powiatowym a wiosną rozgrywane są finały wojewódzkie, których zwycięzcy dostają się do finału ogólnopolskiego. Finał ogólnopolski rozgrywany jest w Warszawie, a wieńczy go Wielki Finał na PGE Narodowym. Nasi chłopcy w Tworkowie 24.10.2019 rozegrali półfinał powiatowy, gdzie zajęli 2 miejsce. W Pietrowicach 28.10.2019 w finale powiatowym zajęli 3 miejsce, zdobywając puchar dla szkoły. Naszą szkolną drużynę reprezentowali pod okiem trenera Marcina Bednarza: Dominik Jureczko, Alan Koźlik, Igor Depta, Mikołaj Szweda, Karol Tumula, Błażej Sroka, Wojciech Kotula, Karol Ilski, Borys Więcek, Maksymilian Riemer.


Opiekunem na zawodach była pani Beata Kanclerz.


(2kB)

UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA


15 października 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 14 miało miejsce ważne wydarzenie dla uczniów pierwszej klasy. W tym dniu zostali oni oficjalnie przyjęci do grona braci szkolnej. Przed ceremonią Pasowania uczennice klasy V B w rytm utworu Juliusa Fučika "Florentinen Marsz" uroczyście wprowadziły na salę gimnastyczną pierwszoklasistów, którzy zostali przez nie poddani wszechstronnemu egzaminowi wiedzy i umiejętności.


W programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni Elżbiety Kalus uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Udowodnili, że potrafią przedstawić klasę, znają zasady prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej i świetnie rozwiązują zagadki. Wykazali się również wiedzą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Za poszczególne zadania prezentowane w trakcie programu uczniowie nagradzani byli medalami. Po doskonale zdanym egzaminie i ślubowaniu na sztandar szkoły pan Dyrektor Daniel Siedlok dokonał ceremonii Pasowania, dotykając ramienia każdego ucznia dużym ołówkiem. Z rąk wychowawczyni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a od koleżanek z klasy V B - medale. Uroczystość "Pasowania na ucznia" dostarczyła dzieciom, ich rodzicom i opiekunom prawnym wielu miłych przeżyć.W tym dniu, również uczniowie klasy II uczcili wierszem i piosenką Dzień Nauczyciela.


mgr Elżbieta Kalus

(2kB)

NASZA REPREZENTACJA TUŻ ZA PODIUM W REJONOWYCH BIEGACH SZTAFETOWYCH CHŁOPCÓW


10.10.2019r. w Parku zamkowym odbyły się sztafetowe biegi przełajowe, w którym brały udział najlepsze drużyny zakwalifikowane z etapu miejskiego

Naszą drużynę reprezentowali: Jakub Aksman, Michał Wiśniewski, Marcel Ciesiołkiewicz, Szymon Wołek, Eliasz Zaczyk, Jakub Błaszczyk, zajmując 4 miejsce.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy!!!(2kB)

TURNIEJ SZACHOWY CHŁOPCÓW


7.10.2019r. w Międzyszkolnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Raciborzu odbył się Miejski Turniej Szachowy, w którym wystartowało 5 drużyn w kategorii klas V - VI oraz VII - VIII.

Nasze drużyny reprezentowali w klasach młodszych: Adam Homik, Mateusz Urbanek, Sebastian Bąbol, Wojciech Aksman, Oliwier Linde. Natomiast w klasach starszych: Jakub Herman, Jakub Błaszczyk, Szymon Wołek, Marcel Ciesiołkiewicz, Mateusz Kargul.

Obie drużyny wywalczyły 4 miejsce. Wszystkim zawodnikom gratulujemy!!!(2kB)

SREBRNY I BRĄZOWY MEDAL W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH


1 października 2019 roku odbyły się w Raciborzu w Parku Zamkowym nad Odrą - Sztafetowe Biegi Przełajowe. Był to finał miejski dziewcząt i chłopców klas IV - VI oraz VII - VIII. Nasza szkoła wystartowała w kategorii wiekowej dziewcząt jak i chłopców. Na podium stanęli chłopcy klas VII - VIII w składzie: J. Aksman, M. Wiśniewski, Sz. Wołek, H. Królewicz, P. Martynus, B. Szpilski, P. Kotula zajmując drugie miejsce. Trzecie miejsce wywalczyli chłopcy klas IV - VI w składzie: D. Hajduczek, P. Klimas, J. Chmiel, T. Mandera, D. Kubitza, O. Linde, K. Dziura. Dziewczęta klas VII - VIII zajęły szóste miejsce natomiast z klas IV - VI czwarte miejsceOpiekunowie zawodów: Elżbieta Świżewska i Beata Kanclerz.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

(2kB)

Dzień Chłopaka


30 września 2019 obchodziliśmy w szkole Dzień Chłopaka. Dziewczyny naszej szkoły zjednoczyły się z chłopakami ubierając krawaty, korytarz szkolny wypełniony był muzyką przez kilka przerw, a reprezentanci Samorządu Uczniowskiego malowali twarze i układali fryzury w kucyki uczniom płci męskiej.

Bawiliśmy się świetnie!
Opiekun SU-Iwona Jureczka


(2kB)

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020!


2 września o godz.9:00 uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po odśpiewaniu hymnu dyr. Daniel Siedlok przywitał uczniów, rodziców, nauczycieli i przede wszystkim pierwszoklasistów wstępujšcych w mury naszej placówki.


Nowi uczniowie zostali obdarowani czerwonymi gożdzikami, które pózniej wręczyli swoim rodzicom jako podziękowanie za trud ich wychowania. Uroczystość rozpoczęcia została wzbogacona programem artystycznym klasy trzeciej pod kierownictwem p.Barbary Galińskiej, a następnie klasa najstarsza pomogła w rozdaniu klasie pierwszej ogromnych rogów obfitości. Na koniec uczniowie przeszli z wychowawcami do swoich klas. Życzymy wszystkim sukcesów i wytrwałości!
(2kB)

Bezpieczne wakacje - spotkanie z raciborskimi policjantami


W trosce o bezpieczeństwo dzieci dzielnicowy asp. szt. Janusz Fedorowicz wspólnie z oficerem prasowym komendy kom. Mirosław Szymański spotkali się z uczniami naszej szkoły. Raciborscy policjanci przekazali cenne informacje dotyczące tego, jak bezpiecznie korzystać z letnich atrakcji. Wszystko po to, aby czas letniego wypoczynku dla wszystkich upłynął bezpiecznie i pozostawił po sobie tylko przyjemne wspomnienia.
W czasie pogadanki omówili zagadnienia związane z bezpiecznym wypoczynkiem. Treści teoretyczne uzupełniali przykładami niebezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży, które znają z codziennej służby. Informacje te są ważne z uwagi na zbliżające się wakacje, w czasie których młodzież mając dużo wolnego czasu nie zawsze spędza go w sposób konstruktywny. Omówione także wśród uczniów rady dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą, handlu ludźmi i pracy za granicą oraz zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości. Nie zabrakło także informacji dotyczących przemocy i agresji wśród uczniów oraz konsekwencji prawnych grożących uczniom w momencie zaistnienia takiego zdarzenia. Na koniec spotkania stróże prawa życzyli młodzieży udanego, ale przede wszystkim bezpiecznego letniego wypoczynku.

(2kB)

Sukcesy uczniów klasy 3 w Konkursach Matematycznych


18 marca 2019 r. w SP nr 1 w Raciborzu odbył się XIX Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla klas trzecich "Lubię matematykę", w którym udział wzięli dwaj uczniowie z klasy 3 - Mateusz Jan i Dominik Jureczko. Sukcesem naszych uczniów w matematycznych zmaganiach było zajęcie I miejsca przez Mateusza Jana i IV miejsca przez Dominika Jureczko..


Zwycięzca Konkursu "Lubię matematykę" - Mateusz Jan reprezentował naszą szkołę w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym "Z matematyką za pan brat" w Czerwionce-Leszczynach oraz w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym dla uczniów klas III i IV szkół podstawowych województwa śląskiego "Mistrz Tabliczki Mnożenia" w Gliwicach, zajmując XIV miejsce.

Obydwaj uczniowie uczestniczyli również w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, w którym Mateusz Jan zdobył 3 miejsce w powiecie z wyróżnieniem, Dominik Jureczko uplasował się na 7 miejscu w powiecie. Młodym zdolnym matematykom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
mgr Elżbieta Kalus


(2kB)
(2kB)

Dzień Dziecka


Dla naszych uczniów Rada Rodziców przygotowała miłą niespodziankę, a mianowicie zabawę z DJ-em w rytm znanej i lubianej muzyki. Ponad to poczęstowano każdego ucznia pączkiem i soczkiem. Wszystko to sprawiło, że "nasze" dzieci chodziły uśmiechnięte i zadowolone.

Joanna Łyko-Dominik


(2kB)

Jura Krakowsko-CzęstochowskaW dniach 5-7.06.2019 klasy 4a i 4b wędrowały po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwiedzając ekspozycję przyrodniczą Ojcowskiego Parku Narodowego, Zamek Ogrodzieniec, a także Zamek na Pieskowej Skale i Jaskinię Nietoperza. Mięliśmy także okazję popływać, poszaleć w parku rozrywki, a wieczorem napawać się pięknym zachodem słońca na Górze Zborów. Dziękujemy p.Asi Łyko-Dominik, p. Iwonie Jureczka i p.Piotrowi Armatys za wspólnie spędzony czas i opiekę.(2kB)

Spelling is Fun

Język angielski nie jest nam obcy, a już na pewno literowanie. Chętni uczniowie klas czwartych zmierzyli się z tą sztuką podczas konkursu szkolnego. Składał się on z 3 części:
I część - przeliterowanie wylosowanych słów w j. angielskim
II część - zapisywanie wylosowanych słów, przeliterowanych wcześniej przez członków komisji
III część - odgadnięciu słów z wylosowanych obrazków, a następnie przeliterowanie ich po angielsku.
Jury, w składzie Joanna Łyko-Dominik i Iwona Jureczka, miało bardzo trudne zadanie, dopiero w zorganizowanej dogrywce poznano imiona laureatów:
I miejsce - Zuzanna Wypior
II miejsce - Laura Florek
III miejsce - Ania Klima
Gratulujemy !
Joanna Łyko-Dominik


(2kB)

XIII RACIBORSKI BIEG PROFILAKTYCZNY

25 maja 2019r. odbył się XIII Raciborski Bieg Profilaktyczny w Parku Roth, w którym wzięli również uczniowie naszej szkoły. Jakub Chmiel wywalczył szóste miejsce, Bartłomiej Szpilski i Emilia Klar zajęli dziesiąte miejsce. Naszą drużynę reprezentowali również: Jadwiga Golec, Maria Krzyżewska, Paulina Małczak, Matylda Michalewska, Karolina Koch
Za reprezentowanie naszej szkoły dziękujemy wszystkim zawodnikom.(2kB)

"Międzyszkolny Konkurs Lektur dla klas 2"


23 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Raciborzu odbył się Międzyszkolny Konkurs Lektur dla uczniów klas II. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy II z naszej szkoły - Ewelina Stopa i Karol Ilski, zdobywając III miejsce. Uczestnicy konkursu mieli do wykonania zadania obejmujące zakres 11 lektur
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
mgr Barbara Galińska


(2kB)


Wycieczka do Wrocławia kl. 5 i 6

20 – 22 maja 2019 roku klasa V i VI wraz z opiekunami brała udział w wycieczce do Wrocławia i Skalnego Miasteczka w Czechach. Dopisywała nie tylko pogoda ale również humor uczestników. Ciekawe zabytki Wrocławia, rejs statkiem, wizyta na seansie nocnym w kinie, spacer w ZOO, zakupy na wrocławskim rynku, odbywały się pod czujnym okiem przewodnika, wychowawców i… legendarnych krasnoludków.
Zakwaterowanie blisko centrum, pozwoliło poczuć klimat życia w wielkim mieście. Nie sposób poznać Wrocławia w ciągu dwóch dni, dlatego z odrobiną niedosytu wyruszyliśmy w dalszą trasę wycieczki. Naszym kolejnym, ostatnim punktem programu, było zwiedzenie Skalnego Miasteczka w Czechach. A jest co podziwiać. Skupiska olbrzymich skał przypominających zwierzęta, grzyby, baszty, dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń.
Warto wyjeżdżać i poznawać świat koniecznie z przyjaciółmi. Najlepiej ze swoją klasą!
Jolanta Cyran, Jolanta Starzyńska, Małgorzata Nowak(2kB)

IV miejsce w finałowych rozgrywkach piłki siatkowej i koszykowej dziewcząt w Raciborzu.

Uczennice naszej szkoły w osobie: Kamili Bednarz, Emilii Klar, Sonii Majchrzak, Pauliny Małczak, Pauliny Małczok, Amelii Mandera, Agnieszki Rzotki, Matyldy Michalewskiej wywalczyły podwójnie czwarte miejsce w piłce siatkowej i koszykowej w Raciborzu. Do podium brakło naszym "Meridom Walecznym" bardzo niewiele.
Jeszcze raz gratulujemy i cieszymy się razem z wami.
(2kB)

"S T Y P E N D I A"W czwartek, 7 marca, 96 uczniów z 9 raciborskich szkół otrzymało stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce uzyskane w I półroczu. Uroczystość odbyła się w Raciborskim Centrum Kultury. Z rąk Prezydenta Miasta uczniowie naszej szkoły Ania Klima, Adam Homik, Michał Muchorowski, Krzysztof Rosiński, Zuzanna Wypior odebrali nagrody pieniężne oraz słodki upominek.
Gratulujemy!


(2kB)"II MIEJSCE DLA AGATY KRÓLEWICZ W POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM W SP 15 "


7 marca w Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu odbył się XX Powiatowy Konkurs Recytatorski klas I-III pod hasłem "Bohaterowie bajek i baśni". Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II – Agata Królewicz, której doskonała interpretacja wiersza Jana Brzechwy „Rozrzutny wróbel” zapewniła II miejsce. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!
mgr Barbara Galińska

(2kB)"UPSIDE DOWN"


W dniu 10 stycznia chętni uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego „Upside Down”. Wyniki przedstawiają się następująco: Marta Gruca kl. IV a – laureatka konkursu Marta Fojcik kl. VII – laureatka konkursu Małgorzata Wójcik kl. VII – laureatka konkursu Jadwiga Golec kl. IV a - wyróżnienie Ponadto udział w konkursie jeszcze wzięli Dawid Henek, Krzysztof Rosiński i Zuzanna Wypior. Gratulujemy !


(2kB)"BOHATEROWIE BAJEK"Dnia 28 lutego 2019 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „ Bohaterowie bajek”. 13 uczniów klas I-III ciekawie recytowało wiersze znanych poetów. Jury wyłoniło następujących zwycięzców: I miejsce- Agata Królewicz kl. II II miejsce – Karol Ilski kl.II III miejsce- Zofia Jureczko kl. I Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki. Uczennica Agata Królewicz będzie reprezentowała naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w SP 15 . Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(2kB)"BAL KARNAWAŁOWY"
Dnia 8 lutego uczniowie uczestniczyli w balu karnawałowym. Przy dźwiękach muzyki, wygrywanej przez D-ja, bawili się wyśmienicie. !

(2kB)

"PASOWANIE NA CZYTELNIKA"
W naszej szkole powiększyło się grono czytelników! 1 lutego uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników.
Przygotowana prezentacja multimedialna przybliżyła dzieciom działalność biblioteki. Został również przypomniany regulamin biblioteki ponad to książeczki prosiły o właściwe traktowanie. Następnie dzieci złożyły uroczystą przysięgę, zostając pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki. Na zakończenie cała grupa przeglądała książki, aby wybrać tę najciekawszą, do której wykonają pracę plastyczną na konkurs.

(2kB)"MOJA WALENTYNKA"
Miło nam poinformować, że Natalia Linde uczennica klasy VII zdobyła II miejsce w swojej kategorii wiekowej w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Moja Walentynka". Natomiast prace Martyny Wiśniewskiej, Zuzanny Wypior i Kuby Czogały znalazły się również jako prace dopuszczone do wystawy pokonkursowej.
Nauczyciel prowadzący Agnieszka Chmielecka.

Serdecznie gratulujemy !(2kB)
Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny 2018.Ogólnopolski Przedmiotowy Konkurs Matematyczny Alfik rozstrzygnięty !!! Wydarzenie zorganizowane w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty. Przeprowadzony w dniu 21 listopada 2018 r. Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klas II, III, IVa, IVb, V, VI i VII z ZSP nr 1 w Raciborzu. W matematycznej rozgrywce w skali kraju uczestniczyło 61167 uczniów z 1 466 szkół. Miło nam oznajmić, że zdobywcą dyplomu uznania za bardzo dobry wynik w Konkursie Alfik Matematyczny został Mateusz Jan - uczeń klasy III. Zdobywczynią dyplomu uznania za dobry wynik w tym Konkursie została uczennica klasy II Ewelina Stopa. Dyplomami uznania za najlepsze wyniki w poszczególnych klasach zostali uhonorowani: Marek Czebotar z klas IV-tych, Maria Libera i Anna Kelner z klasy V, Oskar Zarzycki z klasy VI i Paweł Kotula z klasy VII. Pozostali uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami uczestnictwa. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom Konkursu Alfik Matematyczny !
Szkolny Koordynator Konkursu mgr Elżbieta Kalus
(2kB)
GÓRA GROSZA(87kB)


(36kB) (37kB)


mgr Iwona Jureczka


(2kB)JESTEŚMY NA TAK JESTEŚMY GOTOWI ABY POMÓC KAŻDEMU CZŁOWIEKOWI      Wizyta w Domu Samotnej Matki i Dziecka 17.01.2019 Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariackiego PCK w osobie: Sonii Majchrzak, Pauliny Małczak, Emilii Klar, Agnieszki Rzotki, Julii Potyki, Julii Schulz pod opieką pani Beaty Kanclerz wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego: Kamili Bednarz, Pauliny Małczok pod opieką pani Iwony Jureczka oraz Dyrektorem Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Nr 1 w Raciborzu - p. Danielem Siedlokiem i przedstawicielami naszych przedszkolaków: Paulinką Rosińską i Wiktorem Miźwińskim pod opieką pani Sandry Kolonko udaliśmy się do Domu Samotnej Matki i Dziecka w Raciborzu, aby przekazać zebrane dary. Dzięki dużemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej i przedszkolnej oraz rodziców udało się obdarować każde dziecko ogromną paczką. Ponadto każda kobieta otrzymała ręcznie wykonaną przez dzieci kartkę z noworocznymi życzeniami. Przez kierownictwo ośrodka oraz mamy i ich pociechy zostaliśmy ugoszczeni przy stołach zastawionych przeróżnymi smakołykami. Młodzież została oprowadzona po ośrodku przez panią kierownik - Iwonę Baster oraz panią prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Człowieka "Tęcza"- Katarzynę Dutkiewicz, aby zobaczyć jak mamy i dzieci żyją na co dzień. Następnie nasi uczniowie grali w gry planszowe, układali kubki Speed Stacks w ten sposób zabawiając dzieci. Na każdej małej i dużej twarzy zagościł uśmiech a przecież o to nam chodziło. : Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!!!

(52kB) (52kB) (59kB) (49kB) (59kB) (59kB) (57kB) (58kB)mgr Beata Kanclerz


(2kB)120 rocznica urodzin patrona naszej szkoły      W dniu 12 stycznia 2019 roku przypadła 120 rocznica urodzin patrona naszej szkoły - Arki Bożka. Z tej okazji odbyła się akademia poświęcona życiu i działalności tego wybitnego Ślązaka. Uroczystość szkolną przygotowała klasa VIII. Akademię poprowadziła Kamila Bednarz i Paulina Małczok, a w rolę Bożka wcielił się Jakub Dziarmaga. Ukazano koleje życia Bożka, jako działacza społecznego, jako polityka, ale przede wszystkim jako człowieka. Bo przecież nawet dziś, nikt nie ma wątpliwości, że warto naśladować gorący i szczery patriotyzm naszego Patrona.

(90kB)mgr Mariusz Woskowski


(2kB)SREBRNE MEDALISTKI W TENISIE STOŁOWYM W MURACH NASZEJ SZKOŁY      9 i 10 stycznia 2019 roku w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu odbył się Miejski Finał Drużynowy Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców. Naszą drużynę dziewcząt reprezentowały: Agnieszka Rzotki, Paulina Małczok, Emila Klar zdobywając 2 miejsce. Drużyna chłopców w składzie: Paweł Jasny, Hubert Królewicz, Paweł Kotula zajęła 5 miejsce. Wszystkim zawodnikom dziękujemy i gratulujemy!!!

(44kB) (49kB) (49kB) (53kB) (52kB) (54kB) (43kB)mgr Beata Kanclerz


(2kB)BRĄZOWE MEDALE I PUCHAR DLA NASZYCH SIATKAREK      05 grudnia odbył się IV Memoriał im. Franciszka Witkowskiego w Dwójkach Siatkarskich Dziewcząt o Puchar Dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Raciborzu. Nasza szkoła była reprezentowana przez następujące dwójki siatkarskie: Amelia Mandera & Kamila Bednarz, Sonia Majchrzak & Agnieszka Rzotki, Paulina Małczak & Paulina Małczok. W klasyfikacji generalnej drużyn dziewczyny zdobyły 3 miejsce, zdobywając Puchar dla szkoły z kolei w klasyfikacji zespołowej Sonia Majchrzak & Agnieszka Rzotki wywalczyły brązowe medale.

(42kB) (44kB) (47kB)
(44kB)mgr Beata Kanclerz


(2kB)


Szkolny Profilaktyczny Konkurs Plastyczny - wyniki      Szkolny Profilaktyczny Konkurs Plastyczny, który został przeprowadzony w ramach Tygodnia Profilaktyki i Bezpieczeństwa dla klas I - III pt. " Moja bezpieczna droga do szkoły" oraz klas IV - V p. " Jesteś tym co jesz" został rozstrzygnięty. Zwycięzcami w klasach I - III zostali: Anna Urbanek - I miejsce, Piotr Kryk - II miejsce, Kamil Zarzycki - III miejsce. Nagrody w klasach IV - V otrzymali: Anna Wranik - I miejsce, Marta Gruca - II miejsce, Zofia Kazimierczak - III miejsce. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

(37kB)mgr Beata Kanclerz


(2kB)


Kiermasz      7 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbył się coroczny kiermasz bożonarodzeniowy, z którego dochód zostanie przekazany podopiecznym z Domu Opieki Społecznej w Kietrzu, prowadzonym przez Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Na naszym spotkaniu siostry zaszczyciły nas swoją obecnością i wystawiły prace wykonane przez podopieczne. Również nie zabrakło stoisk z pracami naszych uczniów i nauczycieli. Obowiązkowo znalazły się ciasteczka pieczone i dekorowane pod fachowym okiem naszej przewodniczącej Rady Rodziców Pani Korneli Klimaks. Wszystkie ozdoby i świecidełka przyciągały gości. Można było zakupić ciasto, kawę, herbatę, oraz pieczone jabłka i wykwintny napój korzenny z cytrusami. To taka nowość przygotowana przez Panie z Rady Rodziców, która zapachami wprowadziła atmosferę zimowego wieczoru. W miłym towarzystwie goście mogli podziwiać występy swoich dzieci, wysłuchać kolęd i piosenek świątecznych. Jak co roku wystawione jasełka wprowadziły nas w nastrój zadumy z powodu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie. Jesteśmy przekonani, że nasz kiermasz "Podaruj Serce" jest naszym wspólnym dobrem, którego uczymy nasze dzieci. Dziękujemy również uczniom klas starszych, ich pomoc jest bezcenna. Zapraszamy za rok!

mgr Małgorzata Nowak


(2kB)Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny 2018 w ZSP nr 1 w Raciborzu      W środę 21 listopada 2018 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 w Raciborzu odbył się Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny. Uczestniczyli w nim chętni uczniowie z klas II, III, IV, V, VI i VII. Konkurs został zorganizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste.
Alfik Matematyczny jest wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne. Udział w konkursie ułatwia uczestnikom osiąganie lepszych wyników w szkole dzięki utrwalaniu, poszerzaniu i porównaniu swojej wiedzy w skali ogólnopolskiej.
Nasi uczniowie zmierzyli się z testem konkursowym jednokrotnego wyboru. Zadania konkursowe oprócz wiedzy szkolnej wymagały również sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów. Materiał konkursowy uwzględniał wymagania określone obowiązującymi programami nauczania. Wyniki będą znane najpóźniej 8 tygodni po Konkursie. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i życzymy sukcesów!

(39kB)
Szkolny Koordynator Konkursu mgr Elżbieta Kalus


(2kB)Dzień Górnika

artykuł ze str. naszraciborz.pl


(2kB)Podziękowania      Samorząd Uczniowski dziękuje uczniom za zakup wszystkich kartek bożonarodzeniowych nadesłanych przez Stowarzyszenie Sursum Corda. Dzięki Wam mogliśmy wesprzeć niepełnosprawnych podopiecznych tego Stowarzyszenia, kartki rozeszły się jak świeże bułeczki :)

(56kB)
mgr Iwona Jureczka


(2kB)

Andrzejki      Dnia 29 listopada 2018r. Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Andrzejki z udziałem wszystkich klas. Została przygotowana dekoracja na ten wyjątkowy dzień , a w tle słychać było nastrojową muzykę. Uczniowie wzięli udział we wróżbach tj. przebijanie serc, wróżby przepowiadające przyszłość, tajemnicze kubeczki, owocowa przyszłość, wróżba ze szpilek, wróżenie z kart i ze sznurków. Wierzymy, że wszystkim podobał się dzień wróżb i w przyszłym roku zostanie powtórzony.
Dziękujemy za wspólną zabawę.

(30kB) (31kB) (35kB) (37kB)
mgr Iwona Jureczka


(2kB)


Klasy II i III ZSP nr 1 w Programie edukacyjnym "5 porcji zdrowia w szkole"

      Nasza szkoła zakwalifikowała się do Programu edukacyjnego "5 porcji zdrowia w szkole". Program ten jest adresowany do wszystkich uczniów klas II i III z polskich szkół podstawowych. Patronat honorowy nad programem objęli : Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, Studenckie Koło Naukowe Dietetyki Pediatrycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz większość wojewódzkich kuratorów oświaty, w tym Kuratorium Oświaty w Katowicach. Celem Programu jest wzrost świadomości u uczniów na temat znaczenia prawidłowego odżywiania w życiu człowieka, poszerzenie wiedzy o warzywach i owocach, a także sokach, jako podstawie zbilansowanej diety, wpływ na kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród uczniów, wspieranie nauczycieli w edukowaniu uczniów o właściwym stylu życia poprzez dostarczenie ciekawych, wysokiej jakości materiałów edukacyjnych i narzędzi do prowadzenia zajęć. Zgodnie z opiniami ekspertów prawidłowe odżywianie dzieci przekłada się na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a w przyszłości zaprocentuje korzyściami zdrowotnymi odczuwanymi przez całe dalsze życie. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest też łatwiejsze niż późniejsze ich korygowanie. Im wcześniej dziecko pozna zdrowe nawyki żywieniowe, tym szybciej uzna je za naturalne w swojej codziennej diecie. W oparciu o Regulamin Programu "5 porcji zdrowia w szkole" w klasach II i III ZSP nr 1 zostały przeprowadzone zajęcia kreatywne na temat: "5 porcji warzyw, owoców lub soku" z wykorzystaniem nadesłanych przez Organizatora darmowych materiałów edukacyjnych (scenariusz zajęć, gry i zabawy). Po przeprowadzonych lekcjach uczniowie klas II i III przygotowali wspólne prace plastyczne w formie plakatów przedstawiające ideę "5 porcji" w codziennej diecie dzieci. Zadaniem uczniów było wyobrazić sobie, że do naszej szkoły przylatują osoby z innej planety. Należało przekazać im ważne informacje o prawidłowym odżywianiu, głównie o tym, że należy zjadać 5 porcji warzyw i owoców dziennie, a jedną z tych porcji można zastąpić szklanką soku. Stworzone przez uczniów plakaty dla przybyszy z innej planety będą wisiały w naszej szkole. Niech będą czytelne również dla Ziemian! Szkolny Koordynator Programu "5 porcji zdrowia w szkole"

mgr Elżbieta Kalus
Spotkanie w księgarni      Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Wielka Liga Młodych Czytelników odwiedzili księgarnię "Sowa". Tam czekał na nich pan Dariusz Biel, który opowiadał o korzyściach płynących z czytania książek. Prezentował również przedmioty, pytając słuchaczy z jaką książką lub jakim bohaterem się im one kojarzą. Dużym zaskoczeniem dla dzieci były stare egzemplarze książek. Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w Bibliotece Miejskiej na Rynku. Pani bibliotekarka pokazała młodym czytelnikom książki dawne i niezwykłe, małe i duże. Podziwiano również biblioteki z całego świata widoczne na zdjęciach w prezentacji.
(27kB) (27kB) (28kB) (39kB) (32kB) (36kB) (34kB) (38kB) (33kB)mgr Joanna Łyko - Dominik
Święto Niepodległości


...Jesteśmy uczniami      16 października w naszej szkole odbyła się uroczystość " Pasowania na uczniów" dzieci z klasy I. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności w programie artystycznym. Po uroczystym ślubowaniu Dyrektor Szkoły pan Daniel Siedlok dokonał ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem, a wychowawczyni wręczała pamiątkowe dyplomy. Uroczystość " Pasowania na ucznia" dostarczyła dzieciom i ich rodzicom wielu miłych przeżyć. Pierwszoklasiści pięknie zaprezentowali się na forum szkoły. Pokazali, że są godni miana "ucznia". W tym dniu, również uczniowie klasy III wierszem i piosenką uczcili Dzień Nauczyciela.
(39kB) (41kB) (39kB) (37kB) (37kB) (36kB) (43kB) (35kB) (43kB) (43kB)


mgr Beata Czogalik

(1kB)

Obchody Dnia Języków Obcych      31.10.2018 obchodziliśmy Dzień Języków w naszej szkole. Przedstawiciele kl.4-8 sprawdzili swoje umiejętności w quizie językowym, w którym tematem przewodnim było nazewnictwo krajów w j.angielskim i niemieckim, znajomość przysłów i pochodzenia zapożyczeń z różnych języków. W kategorii kl.4-5 I miejsce zdobyła kl.5, II miejsce-kl.4a, III miejsce przypadło kl.4b. Wśród kl.6-8 najlepsza okazała się kl.7, a tuż za nimi kl.8 i kl.6. Uczniowie klas 1-4 zaśpiewali piosenkę "Panie Janie" w j.angielskim, francuskim, niemieckim i czeskim, natomiast kl.5-8 świetnie poradziły sobie z angielskimi i niemieckimi łamańcami językowymi.

(76kB) (77kB) (80kB) (78kB)
(83kB) (78kB) (77kB) (79kB) (80kB) (73kB) (75kB) (77kB) (72kB) (78kB) (71kB) (79kB) (78kB)


mgr Iwona JureczkaWycieczka do Ustronia      25 pazdziernika 2018 klasy 4a,4b i 5 pod kierownictwem p.Armatysa i z opiekunami p.Łyko-Dominik i p.Jureczka wybrały się do Ustronia na krótki spacer na Równicę (884m). Niemałą atrakcją były zjazdy torem saneczkowym, do których uczniowie ustawiali się kilkakrotnie w kolejkach, a także kino sferyczne 7D. Po smacznym obiedzie wróciliśmy bezpiecznie do Markowic :)

(53kB) (52kB) (23kB) (19kB) (27kB) (22kB) (25kB) (17kB) (21kB) (55kB) (59kB) (61kB) (45kB)


mgr Iwona Jureczka
Dbamy o siebie wzajemnie      Uczniowie klasy III obchody Dnia Głośnego Czytania rozpoczęli już w klasie czytając sobie wzajemnie wybrane fragmenty książki pt. " Co się stanie na leśnej polanie czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków". Aby kontynuować tak rozpoczętą przygodę z książką zostali zaproszenia do biblioteki szkolnej. Tam czekała na nich osoba, która sprawia, że czujemy się bezpiecznie w szkole, nasza kochana pani Jola, pełniąca funkcję pielęgniarki szkolnej. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały czytanego przez nią fragmentu o Zajęczycy Zuzi. Bardzo szybko też zauważyły podobieństwo pani Joli do Zajęczycy. Troskliwość to ich główna cecha, a i chęć niesienia pomocy nie jest im obca. Szkoła przy pomocy zagadek i rebusów została przedstawiona jako dom, w którym wszyscy wzajemnie troszczymy się o siebie. Pani pielęgniarka po zapoznaniu dzieci ze swoją pracą, pokazała trzecioklasistom przybory oraz rzeczy kojarzące się z niesieniem pomocy drugiej osobie. Uczniowie najpierw byli pod ogromnym wrażeniem opiekuńczości poznanej bohaterki Zuzi, ale po dłuższym przemyśleniu stwierdzili, że jest to chyba trochę męczące. Jednak jak by nie było to miłe, kiedy ktoś się o nas troszczy, nawet jeżeli to jest kolega lub koleżanka.

(79kB) (86kB) (79kB) (80kB) (92kB)


mgr Joanna Łyko - DominikDzień Głośnego Czytania w biblioteceDzień Głośnego Czytania został zorganizowany pod hasłem "Dzieci chętnie czytają i młodszych do zabawy zapraszają!". Hasło to było częścią zaproszenia skierowanego do uczniów klasy II na wspólne głośne czytanie do biblioteki szkolnej. Chłopcy i dziewczyny z klas starszych zabrali dzieci do jesiennego lasu pełnego ulubionych zwierzątek. Bohaterowie książki pt. "Co się stanie na leśnej polanie czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków" ożyli za sprawą pięknej czytelniczej interpretacji uczniów szkoły. Każda postać została skojarzona z pięknym, jesiennym liściem. W szczególności drugoklasiści poznali sylwetki Rysia Rysia, Bobra Borysa, Zajęczycy Zuzi i Sowy Zosi, co nie znaczy, że o innych Słodziakach zapomniano . O nie , co to, to nie! Obserwowali oni małych czytelników cały czas z bibliotecznych półek. Dzieci zaprosiły Słodziaki do wspólnej zabawy, która polegała na głośnym czytaniu zagadek o zwierzętach i udzielaniu na nie odpowiedzi. Wśród śmiechów i w miłej atmosferze stwierdzono, że klasa II zna nazwy zwierząt jak nikt inny, a i troska i dbałość o zwierzęcych pupili towarzyszy im na co dzień. Uczniowie zaprzyjaźnieni z Gangiem Słodziaków opuścili bibliotekę. Pełni nowych leśnych wrażeń poszli w świat aby spotkać na swojej drodze ulubionego Słodziaka w wymyślonej przez nich przygodzie. Wspólnie stworzyli komiks świetnie się przy tym bawiąc.

(50kB) (47kB) (45kB)


mgr Joanna Łyko - Dominik


Jesteśmy przyjaciółmi zwierząt      W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania był obchodzony na różne sposoby, ale akurat klasa I została zaproszona do biblioteki szkolnej. Po przekroczeniu progu biblioteki uczniowie zauważyli, że tym razem nie przywita ich tylko pani bibliotekarka, ale również pani weterynarz, doskonale znana w środowisku lokalnym. Spotkanie rozpoczęło się przeczytaniem na głos wybranego fragmentu opowiadania pt. "Gang Słodziaków: Co się stanie na leśnej polanie czyli wesołe przygody". Po wysłuchaniu przeczytanego tekstu, uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat bohaterów, mówili o nich bardzo ciepło i z uśmiechem na twarzy. Bez trudu odnaleźli karteczki z wizerunkami Słodziaków rozmieszczone po całej bibliotece. Zgromadzone zdjęcia zostały umieszczone na tablicy magnetycznej i stanowiły doskonały pretekst do zaprezentowania przybyłego gościa. Po czym do akcji wkroczyła pani weterynarz prezentując narzędzia i akcesoria niezbędne do wykonywania jej zawodu. I w ten oto sposób zobaczyliśmy stetoskop, termometr, leki przeciwbólowe, a nawet strzykawkę. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o posiadanych zwierzątkach i ich ewentualnych dolegliwościach. Gość nasz okazał się lekiem na wszelkie zwierzęce zmartwienia małych uczestników spotkania. Mali słuchacze opuścili bibliotekę z przekonaniem, że o zwierzątka trzeba dbać, a co najważniejsze bardzo polubili Słodziaki, nie mogąc się już doczekać kolejnego spotkania z uroczymi pluszakami.

(79kB) (97kB) (77kB) (79kB) (79kB) (89kB)


mgr Joanna Łyko - Dominik(2kB)

WYWALCZYŁY BRĄZ NA MISTRZOSTWACH RACIBORZA W DWÓJKACH SIATKARSKICH      29 października odbyły się Mistrzostwa Raciborza w Dwójkach Siatkarskich. Naszą szkołę reprezentowały trzy dwójki w składzie: Kamila Bednarz & Amelia Mandera, Paulina Małczak &Paulina Małczok, Agnieszka Rzotki & Sonia Majchrzak. Spośród wielu drużyn z samego Raciborza i okolic brązowy medal dla szkoły wywalczyły Kamila Bednarz i Amelia Mandera. Wszyscy bardzo się cieszymy i gratulujemy!!!

(56kB) (57kB) (60kB) (47kB) (54kB) (57kB) (45kB) (49kB) (49kB)


mgr Beata Kanclerz(2kB)

Nocka z Koszmarnym KarolkiemArtykuł ze strony Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publcznej
tekst i zdjęcia


mgr Joanna Łyko(2kB)

Czytanie bajek profilaktycznych      19 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariackiego PCK w osobie: Kamili Bednarz, Pauliny Małczok, Agnieszki Rzotki wyszli z inicjatywą czytania bajek profilaktycznych w przebraniu: policjanta, ratownika medycznego, pielęgniarki. Działalność młodzieży odbyła się w ramach Tygodnia Profilaktyki i Bezpieczeństwa w bibliotece szkolnej dla przedszkolaków oraz młodszych kolegów przebywających na świetlicy szkolnej. Dziewczęta czytały bajki R. Butschkowa takie jak: "Mam przyjaciółkę pielęgniarkę", "Mam przyjaciela policjanta i ratownika medycznego". Dodatkowo przygotowały pytania do tekstu oraz nagrody dla dzieci w postaci słodkości.

(57kB) (66kB) (62kB) (61kB) (68kB) (65kB)


mgr Beata Kanclerz(2kB)

Powiatowe Halowe Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce      23 października obyły się Powiatowe Halowe Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce na Hali Sportowej ZSOMS w Raciborzu. Nasza drużyna liczyła 17 zawodników z klas 4 - 8. Nasi reprezentanci bardzo dzielnie walczyli w biegach na 60m, 300m, 600m, 1000m, skoku w dal, pchnięciu kulą. W sumie zdobyliśmy 5 medali. Najszybszy w powiecie raciborskim okazał się Szymon Kryk uczeń klasy VIII , uzyskując czas w finale na 60m - 7,81 tym samym zdobywając złoto dla szkoły. Drugie miejsce na dystansie 300 m - zdobyła Emilia Klar z VIII klasy. Srebrny i brązowy medal na dystansie 1000m otrzymali Jakub Aksman oraz Michał Wiśniewski z klasy VI. W konkurencji skoku w dal drugie miejsce wywalczył Maksymilian Nowak z klasy VIII. Ponadto naszą szkołę reprezentowali: Kamil Franica, Jakub Dziarmaga, Bartłomiej Sitek, Hubert Królewicz, Paweł Kotula, Bartłomiej Szpilski, Matylda Michalewska, Kamil Dziura, Jakub Chmiel, Dawid Hajduczek, Zofia Kazimierczak, Jadwiga Golec. Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych i życzymy kolejnych sukcesów!!!

(37kB) (63kB) (62kB) (63kB) (69kB) (66kB) (67kB) (54kB)
mgr Beata Kanclerz(2kB)

TYDZIEŃ PROFILAKTYKI I BEZPIECZEŃSTWA W ZESPOLE SZKOLNO - PRZEDSZKOLNYM NR 1 W RACIBORZU15 września w ramach Tygodnia Profilaktyki i Bezpieczeństwa mieliśmy zaszczyt gościć panią Karolinę Wałach oraz Agnieszką Szuszkowską - dietetyczki z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Raciborza, które w bardzo ciekawej prelekcji przybliżyły uczniom i przedszkolakom temat zdrowego odżywiania. Została omówiona piramida żywienia, przedstawiono również jakich produktów należy się wystrzegać w swojej diecie a czego nie powinno zabraknąć. Został mocno zaakcentowany ruch, który jest bardzo ważny dla młodego organizmu. Wytłumaczono również co to są napoje izotoniczne i energetyczne, czym się różnią a także czy warto po nie sięgać?. Wyjaśniono jak niekorzystny wpływ na cerę i zdrowie mają słodycze, słodkie napoje, a jak niezbędne dla zdrowia jest wypijanie 1,5 l wody niegazowanej w ciągu dnia, aby dobrze nawodnić organizm. Poruszono również temat chorób cywilizacyjnych jak: otyłość, cukrzyca, anemia, choroby układu krążenia, alergie, które bardzo często mają swój początek w złych nawykach żywieniowych. Na koniec zaproszeni goście wręczyli nam prezenty, kolorowanki z czego bardzo się ucieszyliśmy.

(76kB) (53kB) (75kB)


16 września w Parku nad Odrą w Raciborzu odbyły się miejskie zawody w przełajowych biegach sztafetowych. Naszą szkołę reprezentowały 3 drużyny w następujących kategoriach wiekowych: 5 i 6 klasa chłopcy, 7 i 8 klasa chłopcy oraz dziewczęta. Nasze drużyny dzielnie reprezentowały naszą szkołę pokonując dystans 800 m. W sumie na 7 drużyn zajęliśmy 4, 5 oraz 6 miejsce. Naszym zawodnikom gratulujemy!!!


(56kB) (76kB) (75kB) (83kB) (80kB) (82kB) (79kB) (80kB)


17 października przybyli do nas zaproszeni goście ze Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej z prelekcją na temat: Dopalacze, wypalacze groźne narkotyki. Młodzież z klas 6 - 8 mogła dowiedzieć się co to są dopalacze, jak groźne są skutki ich zażywania często kończące się śmiercią lub okaleczeniem na całe życie. Ponadto został wyświetlony film profilaktyczny również o tej tematyce. Zaproszeni goście przynieśli ze sobą alkogogle, narkogogle, w których uczniowie mogli pokonać wyznaczoną trasę a także ułożyć piramidę z kubków. Owe akcesoria pozwoliły zaspokoić ciekawość uczniów, pokazując im, że organizm człowieka pod wpływem alkoholu czy narkotyków ma bardzo duże trudności z zachowaniem równowagi, skupieniem uwagi, koncentracji. Proste zadania do wykonania okazały się bardzo trudne a nawet niewykonalne. Ponadto został zademonstrowany smokolajzer. Wyznaczone osoby mogły osobiście się przekonać jak takie urządzenie działa oraz jak wykonuje się próbę pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

(52kB) (42kB) (40kB) (40kB) (55kB) (47kB)


18.10.2018 w murach naszej szkoły uczniowie klas V - VIII mieli okazję wysłuchać wykładu przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji z Raciborza na temat: Wypadki na drogach - najczęstsze przyczyny, skutki. Jak powinien zachować się bezpośredni świadek zdarzenia wypadku drogowego. Postępowanie na miejscu wypadku oraz zachowanie się na drodze pieszych, rowerzystów. Drugi blok wykładu dotyczył odpowiedzialności karnej wśród nieletnich. Młodzież mogła się dowiedzieć kto to jest nieletni, jakie są konsekwencje popełnienia czynu karalnego przez nieletniego np.: kradzież, bójka, rozprowadzanie narkotyków, zniesławienie drugiej osoby.

(48kB) (48kB) (44kB)


19 października w ramach Tygodnia Profilaktyki i Bezpieczeństwa odbyło się spotkanie ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, którzy przeprowadzili dla społeczności szkolnej, przedszkolnej, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkolenie i prelekcję na temat: "Powstawania, zapobiegania i skutków pożarów, zasad zachowania się podczas pożaru oraz ewakuacji."

(54kB) (42kB) (41kB)


mgr Beata Kanclerz(2kB)

KAMPANIA "ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2018 - AUTOPORTRET"Nasi uczniowie przystąpili do kolejnej edycji Kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Celem programu był konkurs plastyczno - literacki pt.: "Autoportret". Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej lub literackiej obrazującej siebie. Z pośród wielu prac naszych uczniów laureatką została Natalia Linde. Przystąpienie uczniów do konkursu poprzedziły zajęcia profilaktyczne prowadzone przez pedagoga szkolnego, promujące trzeźwość wśród dzieci i młodzieży, budowanie poczucia własnej wartości i pracy nad samooceną jako czynników chroniących przed sięganiem po substancje psychoaktywne. Koordynatorem kampanii w naszej szkole jest pedagog - Teresa Niedzielska.

(44kB) (40kB) (48kB)
mgr Teresa Niedzielska(2kB)

Olimpiada RodzinnaW naszej szkole już po raz piąty odbyła się Olimpiada Rodzinna, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, Radę Rodziców i Grono Pedagogiczne. Dwuosobowe zespoły rywalizowały w konkursach sprawnościowych. Rzut do celu, slalom z książką czy konkurs wiedzy historycznej były świetną zabawą dla rodziców i uczniów. Najlepsze drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i bony jednej z raciborskich pizzerii ufundowane przez Radę Rodziców. Można było również skosztować pysznych ciast w szkolnej kawiarence. Głównym celem imprezy była integracja środowiska i wspólna zabawa dzieci i rodziców.

mgr Iwona Kwapisz(2kB)

Dzień chłopaka1.10.2018 obchodziliśmy Dzień Chłopaka w naszej szkole. Najodważniejsi przedstawiciele z każdej klasy rywalizowali w takich konkurencjach jak: bieg z balonem, Bob Budowniczy czy zjedzenie ciastka bez rąk. W tym roku chłopakiem na medal został: Dominik Jureczko- w kat.klas I-III, Tobiasz Mandera- w kat.klas IV-V i Kacper Czogała-w kat.klas VI-VIII. Wszystkim chłopakom życzymy spełnienia marzeń i wielu sukcesów!
(23kB) (22kB) (21kB)
 (21kB)
 (23kB) (17kB) (21kB) (24kB) (19kB)(2kB)

Bezpiecznie na drodzeDnia 18.09.2018r. w murach naszej szkoły odbyła się pogadanka dla uczniów klas pierwszych oraz przedszkolaków na temat: "Bezpiecznie na drodze". Zaproszony gość z Powiatowej Komendy Policji z Raciborza w osobie Pana Grzegorza Krupy przeszkolił wszystkich uczestników jak należy zachować się na przejściu dla pieszych i o czym pamiętać, czego należy unikać w kontaktach z nieznajomymi tzn.: nie ufać nieznajomym, nie przyjmować prezentów, nie wsiadać ani nie podchodzić do samochodu kiedy nas ktoś woła lub próbuje zagadać, a także nie otwierać obcemu drzwi domu. Jakich zachowań wystrzegać się w kontaktach ze zwierzętami (głównie bezpańskimi psami) i co robić gdy zaatakuje nas pies. Zostały również przypomniane numery alarmowe młodym słuchaczom. Każde dziecko zostało obdarowane przez naszego gościa prezencikiem w postaci planów lekcji i mozoli - memory.

(28kB)  (33kB)(30kB) (34kB)(34kB)

(2kB)

StypendiaAż 157 uczniów raciborskich szkół podstawowych odebrało stypendia za szczególnie wysokie wyniki w nauce. Uroczystość odbyła się w Raciborskim Centrum Kultury. Z rąk Prezydenta Miasta uczniowie naszej szkoły Ania Kelner i Michał Muchorowski odebrali nagrody pieniężne oraz słodki upominek.
Gratulujemy!!!
(22kB)

(2kB)

Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty! Dnia 3 września o godzinie 9.00 nowy rok szkolny 2018/2019 wkroczył w mury ZSP nr 1. W uroczystej inauguracji wzięli udział rodzice, nauczyciele i licznie zgromadzeni uczniowie klas I - VIII. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Dyrektor szkoły pan Daniel Siedlok bardzo serdecznie powitał wszystkich obecnych, a szczególnie uczniów pierwszej klasy oraz przedstawił nauczycieli, którzy objęli wychowawstwo w poszczególnych klasach. Następnie w swoim wystąpieniu odczytał list Śląskiego Kuratora Oświaty pani Urszuli Bauer. Ważnym momentem podczas akademii było wręczenie pierwszoklasistom kwiatów i rogów obfitości przez uczniów klas starszych. Uroczystość roku szkolnego uświetnił program artystyczny przygotowany przez trzecioklasistów pod kierunkiem pani Elżbiety Kalus. W repertuarze uczniów nie zabrakło wspomnień mijającego lata oraz elementów humorystycznych , jak chociażby: motto na każdy miesiąc nauki w szkole, słownik terminów szkolnych na wesoło, nowa tabliczka mnożenia przetestowana w eksperymentalnej szkole oraz interesujące nazewnictwo w odmianie rzeczowników. Program przepleciony został utworami muzycznymi. Po części artystycznej uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

(42kB) (39kB) (42kB) (48kB) (41kB) (41kB) (43kB) (39kB) (35kB) (37kB)


mgr Elżbieta Kalus


(2kB)

Archiwum aktualności
2017/18Zakończenie roku szkolnego(1kB)

Bezpieczne wakacjeJuż dziś ostatni dzień szkoły i początek wakacji, dlatego raciborscy Dzielnicowi jeszcze przed ich rozpoczęciem spotykali się z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach i szkołach powiatu raciborskiego, aby przygotować ich do bezpiecznego spędzania wolnego czasu w okresie letnim. Podczas licznych pogadanek, prelekcji szczególną uwagę mundurowi poświęcali tematowi dotyczącemu bezpieczeństwu nad wodą w związku z akcją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji "Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą".
(67kB)  (63kB)


tekst ze strony Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu
...(2kB)
(1kB)

II Powiatowy Konkurs "Mistrz rozrywek umysłowych"8 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu odbył się II Powiatowy Konkurs "Mistrz rozrywek umysłowych". Naszą szkołę reprezentowali Mateusz Jan i Dominik Jureczko z klasy II. Uczniowie musieli się wykazać umiejętnością rozwiązywania krzyżówek, rebusów, sudoku, zagadek, wykreślanek, tworzenia nowych wyrazów z liter danego wyrazu, wyszukiwania nowych wyrazów w danym wyrazie, składania puzzli, tangramu, tworzenia rymów. Mateusz i Dominik uplasowali się w tym konkursie na IV miejscu. Gratulacje!

(35kB)
mgr Elżbieta Kalus(2kB)

WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO LEON
MAMY LAUREATÓW!!! GRATULUJEMY    Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy Leon to idealny sposób na sprawdzenie umiejętności i wiedzy uczniów ze szkół podstawowych, zwłaszcza w edukacji wczesnoszkolnej. Miło nam powiadomić, iż nasi uczniowie z klas I-III udowodnili, że ich umiejętności matematyczne oraz zintegrowane sprawności są na wysokim poziomie. Wśród laureatów mamy Ewelinę, Dominika, Mateusza, Dawida i Krzysztofa.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom świetnych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
(47kB)
(41kB)

mgr Beata Czogalik(2kB)

Wizyta gości z Czech...

...(2kB)

Mateusz Jan i Dominik Jureczko w gronie laureatów Międzyszkolnego Konkursu Lektur         15 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Raciborzu odbył się XXI Międzyszkolny Konkurs Lektur dla uczniów klas II. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 14 Mateusz Jan i Dominik Jureczko.

W tym roku uczestnicy Konkursu musieli się wykazać znajomością 10 lektur, takich jak: "Karolcia" M. Kruger, "Dzieci z Bullerbyn" A. Lindgren, "Zaczarowana zagroda" A. Cz. Centkiewiczowie, "Nie płacz, Koziołku S. Michałkow, "Kubuś Puchatek" A. A. Milne, "Puc, Bursztyn i goście" J. Grabowski, "Bajki" Ch. Perrault, "Dziecię elfów" H. Ch. Andersen, "Wiersze" J. Tuwim i "Brzechwa dzieciom" J. Brzechwa.

Miło mi oznajmić, że drugoklasiści świetnie się spisali w pracy zespołowej i zdobyli III miejsce. Do szkoły przywieźli puchar, dyplomy i nagrody książkowe. Gratulacje!

(98kB)
mgr Elżbieta Kalus(2kB)
(1kB)

Sukces Amelki Mandery w Powiatowym Konkursie Chemiczno-Fizycznym!         8 czerwca odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu I Powiatowy Konkurs Chemiczno-Fizyczny "Wielcy Tego Świata". Konkurs adresowany był do uczniów ostatnich klas gimnazjalnych oraz uczniów klas 7 SP, którzy musieli wykazać się wiedzą o życiu i twórczości Marii Skłodowskiej-Curie. W konkursie wzięło udział 16-stu uczniów z powiatu raciborskiego, a wśród nich największą wiedzą o osiągnięciach naszej wybitnej rodaczki wykazała się Aleksandra Somerla - uczennica szkoły podstawowej w Lubomii. Drugie miejsce ze stratą tylko jednego punktu zajęła Amelia Mandera z ZSP 1w Raciborzu, a trzecie miejsce zajął Krzysztof Mitko z SP 4 w Raciborzu. Oprócz Amelki w konkursie naszą szkołę reprezentowały Sonia Majchrzak, Kamila Bednarz oraz Julia Schulz. Całej czwórce serdecznie gratulujemy, ponieważ konkurs do łatwych nie należał, a poziom uczestników był bardzo wyrównany.
(48kB) (61kB) (61kB) (63kB) (47kB) (46kB)  (38kB)
mgr D. Rosińska(2kB)


Jastrzębia Góra..
...(2kB)


Konkurs plastyczny         Z radością informujemy o kolejnym sukcesie Natalki Linde. Uczennica klasy szóstej zdobyła I MIEJSCE w konkursie plastycznym XI Powiatowego Festiwalu Twórczości Artystycznej Racibórz 2018.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(16kB)  (33kB)
mgr Agnieszka Chmielecka(2kB)

Wycieczka do Przysieczy         W dniu 24.05.2018 r. uczniowie klasy I i II naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego w Przysieczy. Celem wycieczki było poznanie ciekawych miejsc, wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt żyjących w gospodarstwie, kształtowanie świadomości przyrodniczej dzieci oraz ukazanie pożytecznych form spędzania czasu wolnego. Na uczestników wycieczki czekało wiele atrakcji i możliwości aktywnego i radosnego wypoczynku m.in. zwiedzanie gospodarstwa, przejazd bryczką po okolicy, jazda na końskim grzbiecie i tańce w strojach dworskich. Ładna pogoda sprzyjała zabawom ruchowym na placu zabaw. Na zakończenie pełnego atrakcji dnia dzieci z apetytem zjadły kiełbaski z grilla. Do szkoły wrócili szczęśliwi i zadowoleni.
  (47kB)  (44kB)  (39kB)  (46kB)  (35kB)  (45kB)  (41kB)  (44kB)
mgr B. Galińska
mgr E. Kalus(2kB)


Nie piję! Sportem żyję         Publiczność zamiera. Jurij bierze kilka pustych butelek, rozbija je i kładzie się na ostrym jak brzytwa szkle. Prosi sześć osób z sali, aby stanęły na nim. Widownia zamiera, ale Jurij nic sobie z tego nie robi i sześć osób łazi po nim wte i wewte. - Każdy może to zrobić - mówi Jurij. Pewnie tak, ale mało kto próbuje. Jurij na twardziela nie wygląda, ale raczej nie ma szans, by ktokolwiek normalny dałby mu radę. Sport uprawia od piątego roku życia. Swoją pasję zawdzięcza ojcu. W trakcie pokazu Jurij opowiada o koncentracji energii, która pozwala mu na leżenie na potłuczonych butelkach. Z kilku ostrych mieczy robi sobie schody, po których wchodzi na bosaka. - Nie czuje bólu, bo wyłącza psychikę, a ciało robi się elastyczne - wyjaśnia mistrz - Uważa, że każdy może to robić, trzeba tylko pokonać swój lęk i strach, pozbyć się złej energii i maksymalnie skoncentrować. W takim pokazie ludzkich możliwości uczestniczyli nasi uczniowie, którzy z zapartym tchem oglądali poczynania Jurija Ziniewicza.mgr Teresa Niedzielska(2kB)


Wyprawa w Beskidy Zachodnie
         W dniach 9-11 maj 2018 uczniowie klas 6-7 wraz z organizatorami p.P.Armatysem i p.A.Kotulą oraz opiekunami p.T.Niedzielską i p.I.Jureczka wybrali się na wycieczkę w Gorce. Pierwszego dnia, po godzinnym basenie w Myślenicach i szybkim zakwaterowaniu w Porębie Wielkiej wybraliśmy się jednokrzesełkową koleją Tobołów do obserwatorium astronomicznego na szczycie Suhora. W tym najwyżej położonym obserwatorium w Polsce mieliśmy okazję usłyszeć na czym polega praca w tym miejscu i zobaczyć teleskop zwierciadlany. Drogę powrotną będziemy długo wspominać z powodu ulewnego deszczu. Mokrzy, ale uśmiechnięci wróciliśmy do naszego miejsca zakwaterowania. Drugiego dnia naszym celem było zdobycie szczytu Turbacz. Po 3-godzinnej słonecznej wyprawie dotarliśmy do schroniska, a po krótkim odpoczynku najwytrwalsi osiągnęli swój cel- Turbacz (1315 m n.p.m). Dobry humor i wspólne rozmowy pozwoliły nam sprawnie zejść ze szczytu:).Przy wieczornym ognisku szybko zapomnieliśmy o zmęczeniu. Ostatnim dniem, dla większości najbardziej oczekiwanym była Energylandia w Zatorze. Mogliśmy doświadczyć przejażdżek na mniej lub bardziej ekstramalnych rollercoasterach. Po kilku godzinach karuzelowych szaleństw szczęśliwi wróciliśmy do Raciborza. Wyjazd był okazją do wspólnej integracji i zabawy, jak również do sprawdzenia swojej wytrzymałości i umiejętności zachowania w różnych sytuacjach.
(53kB) (51kB)
(76kB)
(37kB) (31kB)

mgr Iwona Jureczka(2kB)


Świeto Konstytucji 3-go Maja
         ...
(77kB)

mgr Małgorzata Nowak(2kB)


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

         Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym turnieju szkół podstawowych, który odbył się z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu . W tym roku uczestnicy musieli wykazać się znajomością dwóch powieści Adama Bahdaja: "Podróż za jeden uśmiech" i "Wakacje z duchami". Oprócz znajomości lektur, uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować krótką scenkę teatralną opartą na treści konkursowych książek oraz musieli wykazać się talentem plastycznym przy wykonywaniu plakatu reklamującego wybraną przez siebie książkę.
Wyniki turnieju:
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu.
II miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Raciborzu w składzie:
1. Szymon Wołek
2. Anna Martynus
3. Oskar Zarzycki
4. Michał Wiśniewski.
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

(40kB)  (35kB)(43kB)  (39kB)

mgr Oksana Leszczyńska(2kB)


"Deutschkenner" 2017/2018"
Najlepszy znawca języka niemieckiego
klas I-III SP.
         W dniu 23 kwietnia 2018 roku trzyosobowy zespół uczennic klas trzecich, w składzie: Martyna Bednarz, Ania Klima i Zuzanna Wypior, reprezentował naszą szkołę w VIII edycji konkursu dla uczniów klas I-III szkół podstawowych zainteresowanych zgłębianiem wiedzy z zakresu języka niemieckiego "Deutschkenner". Organizatorem jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego wraz ze Szkołą Podstawową im. mjr H.Sucharskiego w Chałupkach. W tegorocznej edycji udział wzięło 21 szkół z okolic Chałupek, Raciborza a nawet z odległych Gliwic.
To był trzeci start drużyny naszej szkoły w tym konkursie.
Po powitaniu przez panią Dyrektor nastąpiła prezentacja uczestników. Po oficjalnym rozpoczęciu nauczyciele udali się na szkolenie, a uczniowie pochylili się nad kartami pracy. Nasze dziewczyny pracowały bardzo efektywnie. Ucieszyło nas wysokie 4 miejsce w rywalizacji grupowej, gdzie nagradzanych jest pięć najlepszych szkół. W konkursie indywidualnym, który był niejako drugą częścią "Deutschkenner" dyplom i puchar za drugie miejsce uzyskała Ania Klima. Gratuluję naszemu zespołowi i bardzo się cieszę, że wśród uczniów klas trzecich jest wielu, którzy równie ambitnie uczą się języka niemieckiego. Dziękuję pani Justynie Wypior i panu Marcinowi Bednarz za poświęcony czas i pomoc w zorganizowaniu przejazdu do Chałupek w dniu konkursu.
(43kB)    (28kB)    (31kB)
(44kB)    (54kB)

mgr Agnieszka Kotula(2kB)


Dzień Ziemi 2018 w ZSP1
         W dniu 26 kwietnia 2018 r. w ZSP nr 1 w Raciborzu w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi odbyła się uroczysta akademia. Tradycja ta wpisała się już na trwałe do szkolnego kalendarza, a jej obchody mają na celu zwrócenie uwagi na promocję proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz uświadamianie uczniom, jak ważne w naszym życiu jest środowisko naturalne i jego ochrona. W tematykę święta wprowadzili wszystkich zgromadzonych uczniowie klasy II Wiktoria Ciesiołkiewicz, Mateusz Jan i Dominik Jureczko, prezentując krótką przemowę na temat Dnia Ziemi. Następnie przyszedł czas na występy. W programie artystycznym drugoklasistów znalazł się "Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny", który przypomniał o konieczności ochrony roślin i zwierząt. Specjalnie na tę okazję uczniowie nałożyli na głowy wykonane przez siebie kwiatowe opaski. Wzniesione w górę transparenty z hasłami: "Chroń żaby i baobaby!", "Szanuj mrówy i borówy!", "Motyl najlżejszym przyjacielem człowieka.", "Bąki na łąki!" posłużyły jako scenografia do przedstawienia teatralnego. Występy młodych artystów z klasy II zakończyły się odśpiewaniem piosenki "Ziemia, zielona wyspa" z aranżacją ruchową. Do ochrony naszej planety nawiązali także w swoim przedstawieniu teatralnym pierwszoklasiści. Najmłodsi wykonawcy naszej szkoły zaśpiewali również piosenkę ekologiczną. Należy nadmienić, że z okazji Dnia Ziemi został zorganizowany dla klas I - VII Szkolny Konkurs "Eko Moda". Nie lada wyzwaniem dla 36 chętnych uczniów było indywidualne zaprojektowanie i wykonanie strojów ekologicznych z surowców wtórnych. Podczas akademii odbył się pokaz tychże kreacji inspirowanych ekologią. Na wybiegu w rytm muzyki z gracją i wdziękiem poruszali się modele i modelki w strojach wykonanych z papieru, kartonu, folii, bibuły, butelek, nakrętek, a nawet płyt CD. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie świetnie, co potwierdziły żywe i pełne entuzjazmu reakcje publiczności. Zabawa była przednia, a stroje i prezentacje nagradzane gromkimi brawami. Wyniki Szkolnego Konkursu "Eko Moda" zostały ogłoszone w następnym dniu. Zdobywczyniami pierwszego miejsca zostały Zuzanna Wypior z III b i Zuzanna Kazimierczak z IV klasy. Na drugim miejscu uplasowały się Teresa Wołek z III b i Ewa Oleksik z IV klasy. Trzecie miejsce przypadło Szymonowi Brzozowskiemu z I klasy i Eliaszowi Zaczykowi z V klasy. Przyznano również 6 wyróżnień, otrzymali je: Joanna Bytomska, Agata Królewicz, Ewelina Stopa, Przemysław Szewczyk, Karol Tumula, Martyna Wiśniewska, Dawid Henek i Justyna Lasak. Wszyscy uczestnicy Konkursu "Eko Moda" zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Akademię przygotowały Elżbieta Kalus i Barbara Galińska.

mgr Elżbieta Kalus
mgr Barbara Galińska(2kB)


Konkurs Spelling Bee
         16 kwietnia uczniowie kl.4 brali udział w międzyszkolnym konkursie literowania w j.angielskim "Spelling Bee", który odbył się w SP4, Racibórz. W trzech konkurencjach i dogrywce końcowej dzielnie walcząca i niepokonana okazała się dwójka uczniów naszej szkoły. Michał Muchorowski zajął I miejsce, a Ania Kelner uzyskała II miejsce zaskakując swoimi umiejętnościami całą komisję konkursową!Podekscytowani i dumni wrócili do szkoły z cennymi materiałami edukacyjnymi. Gratulacje i dalszych sukcesów językowych!Jesteśmy z Was naprawdę dumni!

(36kB)   (31kB)(34kB)   (36kB)(34kB)

mgr Iwona Jureczka(2kB)


Rekolekcje
         W naszej szkole odbyły się wielkopostne rekolekcje przeprowadzenie przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Tematem tegorocznych rozważań był obraz Boga Ojca, który przez swoją miłość dał człowiekowi życie. Świat, który człowiek otrzymał to dar, o który należy dbać mimo tego, że grzech wdarł się w naszą historię istnienia. Pod czas spotkania zostały wykorzystane plakaty wykonane przez uczniów klasy VII, oraz tekst Drogi Krzyżowej. Siostry przedstawiły również postać Św. Stanisława Kostki, który jest patronem młodzieży. Jego osoba miała przybliżyć cechy, które doprowadzą do Chrystusa. Opowieści z misji przybliżyły problem, z jakimi spotykają się chrześcijanie w odległym Makao. Siostra podzieliła się swoją pracę przedstawiając prezentację. Rekolekcje zakończyły się sakramentem spowiedzi i mszą świętą w parafialnym kościele. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym przy organizacji rekolekcji, przede wszystkim Siostrom, uczniom naszej szkoły, szczególnie tym starszym. Dziękujemy również Radzie Rodziców za przekazanie środków na ten cel, zebranych na naszym Kiermaszu Szkolnym. Dziękujemy księdzu Józefowi Ibromowi za odprawioną mszę i słowo do nas. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przeżyć ten przedświąteczny czas.


mgr Małgorzata Nowak(2kB)


Pasowanie na czytelnika
         27 lutego w naszej szkole miało miejsce uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Kandydaci na czytelnika, wraz z zaproszonymi gośćmi - panem dyrektorem Danielem Siedlokiem, wychowawcą klasy panią Barbarą Golińską oraz rodzicami - obejrzeli przygotowaną z tej okazji inscenizację pt. "W krainie Książkolandii". W przedstawieniu, które powstało pod opieką nauczyciela bibliotekarza - pani Oksany Leszczyńskiej, wystąpili uczniowie klasy VII. Zadaniem przyszłych czytelników było rozpoznanie postaci literackich ukrytych w przedstawieniu granym przez starszych kolegów. Spośród innych bajkowych postaci na uroczystość zawitali: sowa, w którą wcielił się pan Dariusz Biel - właściciel księgarni "Sowa" oraz kapitan statku wraz z majtkiem. Pan Dariusz przeczytał dzieciom bajkę o sowie, zaprezentował "zaczarowany kufer", zachęcając wszystkich do czytania książek, natomiast bajkowy kapitan w imieniu książek skierował do przyszłych czytelników prośbę, by dobrze z nimi postępowały. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali oraz pamiątkowych zakładek do książek. Impreza zakończyła się wesołą zabawą "Książkowy pociąg".

(54kB)     (56kB)(61kB)     (59kB)

Oksana Leszczyńska(2kB)


Konkurs "Moja Walentynka"
         Miło nam poinformować, że w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Moja Walentynka" I miejsce w kategorii Szkoły Podstawowe klasy 4 -6 zdobyła uczennica klasy 5 - Natalia Linde.

(550kB)

mgr Agnieszka Chmielecka(2kB)


Konkurs " Lubię matematykę"
         6 marca w SP nr 1 w Raciborzu odbył się XVIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla klas trzecich " Lubię matematykę", w którym udział wzięło dwóch uczniów z klasy III B- Dawid Henek i Krzysztof Rosiński. Rywalizacja zakończyła się sukcesem dla Krzysia Rosińskiego, który zajął II miejsce. 26 marca 2018r. weźmie udział w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym " Z matematyką za pan brat" w Czerwionce-Leszczynach.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

(22kB)   (23kB)(26kB)


mgr Beata Czogalik(2kB)


Dzień Kobiet
         ...
...(2kB)


Konkurs recytatorski
"Szkolny konkurs recytatorski"
         8 marca 2018r w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski dla klas I-III pod hasłem" Szkoła w poezji". W konkursie wzięło udział 16 uczniów z klas młodszych.
Uczestników oceniało jury w składzie: Daniel Siedlok- dyrektor szkoły, Jolanta Cyran- polonistka i Oksana Leszczyńska- bibliotekarka.
Po wysłuchaniu recytacji wierszy wszystkich uczniów, biorących udział w konkursie jury wyłoniło zwycięzców:
- I miejsce- Zuzanna Wypior kl. III B
- II miejsce- Teresa Wołek kl. III B
- III miejsce- Martyna Bednarz kl. III B
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, laureaci I, II i III miejsca książki. Uczennica Zuzanna Wypior weźmie udział w XIX Powiatowym Konkursie Recytatorskim w SP 15 .
"Powiatowy Konkurs Recytatorski"

14 marca 2018 roku odbył się XIX Powiatowy Konkurs Recytatorski dla klas I-III pod hasłem " Szkoła w poezji". Nasza uczennica Zuzanna Wypior zajęła III miejsce.

(37kB)
(18kB)
(29kB)

mgr Beata Czogalik(2kB)


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
         Obchodzony 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był znakomitą okazją do zorganizowania przez bibliotekę szkolną dla uczniów czytania bajki filozoficznej "Drogocenna perła" M. Piquemala. Wychowawcy klas: 2a1, 2a2, 2a3, 2d, 3b, 3d, czytając bajkę na głos i akcentując niektóre fragmenty, starali się uświadomić uczniów, że prawdziwa mądrość oznacza brak zbytniego przywiązania do dóbr materialnych, które są zawsze przedmiotem trosk. Po przeczytaniu bajki rozpoczęła się dyskusja : Czy dobra materialne są podstawą szczęścia dla człowieka? Młodzież zwracała uwagę na cechy bogactwa duchowego: bezinteresowność, dzielenie się dobrami z potrzebującymi, troska o innego człowieka itp. Małża, jeden z najbardziej prymitywnych organizmów na ziemi, może nauczyć nas, ludzi, jak radzić sobie z problemami. Gdy odrobina brudu dostaje się do wnętrza małży, ona nie próbuje z nim walczyć, ani go wyrzucić. Przyjmuje go do swojego wnętrza i obtacza swoją śliną, aby go unieszkodliwić. Efektem ubocznym jest... przepiękna perła. Pomedytuj nad tym. I zastanów się, jak możesz wykorzystać mądrość małży w swoim życiu

(61kB)
Oksana Leszczyńska(2kB)


Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu
Alfik Matematyczny
         22 listopada 2017 r. uczniowie klas II, IIIa i IIIb naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w przedmiotowym Ogólnopolskim Konkursie Alfik Matematyczny zorganizowanym w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Łowimy Talenty 2017/2018 realizowanego przez Łowców Talentów - Jersz. W matematycznej rozgrywce wzięło udział 66 769 uczniów z 1 594 szkół z całej Polski. Województwo śląskie reprezentowało 4 828 uczniów ze 149 szkół. Dziesięciu naszych uczniów z klas II, III a i III b zmierzyło się z wcale niełatwym testem konkursowym jednokrotnego wyboru, który obejmował 30 zadań w formie 10 pytań za 3 punkty, 10 za 4 punkty i 10 za 5 punktów. Wszyscy uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę i spisali się na medal, zdobywając wysoką liczbę punktów w Konkursie Alfik Matematyczny. W rezultacie Dyplomami uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku zostali uhonorowani Dominik Jureczko z klasy II (121,25 punktów, 80, 83% , 25 miejsce w województwie) i Krzysztof Rosiński z klasy III b (128, 75 punktów, 85,83%, 13 miejsce w województwie) . W ręce pozostałych uczniów powędrowały Dyplomy uczestnictwa. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów.

Szkolny koordynator konkursu mgr Elżbieta Kalus

(54kB)   (78kB)


(2kB)


Walentynki(2kB)


"Uczymy dzieci programować" - warsztaty edukacyjne z wykorzystaniem Ozobotów w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 1
w Raciborzu.         W dniu 25 stycznia 2018 roku uczniowie klas I, II i III Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Raciborzu brali udział w warsztatach edukacyjnych "Uczymy dzieci programować", zorganizowanych pod patronatem firmy Edu Sense. Atrakcyjne 90 - minutowe warsztaty z wykorzystaniem Ozobotów zostały poprowadzone przez edukatora Edu Sense Tomasza Gila. Zaprezentowane podczas zajęć małe sprytne roboty zabrały dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, kodowania i zadaniowego podejścia do stawianych problemów. Co ciekawe, nie wymagały one do swojej pracy komputera, czy tabletu. Wystarczyły kartki papieru i mazaki. Rysując dowolne figury geometryczne uczniowie dowiedzieli się, że Ozoboty podążają za linią kreśloną markerami. Jednakże ich prędkość i inne zachowania można było zaprogramować, wykorzystując sekwencje kolorów. I tak narysowane obok siebie kwadraty: niebieski, czerwony, niebieski sprawiały, że roboty przyspieszały, natomiast: zielony, czerwony, niebieski spowalniały ich prędkość. Dzieci miały też okazję, by wykazać się kreatywnością w projektowaniu i kodowaniu wymyślonych przez siebie tras przejazdu Ozobotów. Nauka programowania poprowadzona w sposób zabawowy doskonaliła u uczniów miękkie kompetencje, takie jak: umiejętność pracy zespołowej, logicznego algorytmicznego myślenia, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań i wyciągania wniosków. Kodowanie markerami było świetnym ćwiczeniem ręki oraz precyzji, jakże ważnej w późniejszych latach. Na zakończenie zajęć edukacyjnych każdy uczeń został nagrodzony dyplomem uznania za osiągnięcie wspaniałych wyników w programowaniu robotów. Warsztaty programowania w ZSP nr 1 zorganizowała Elżbieta Kalus.mgr Elżbieta Kalus


(2kB)


Bal karnawałowy

(2kB)


Klasy III z wizytą w Ochotniczej Straży Pożarnej w Markowicach         Przedstawiamy relacje uczennicy Ani ze spotkania ze strażakami: "W poniedziałek 22 stycznia 2018 roku wybraliśmy się do strazy pożarnej. Gdy dotarliśmy na miejsce Pan strażak opowiedział nam, jak powstał numer alarmowy 112. Potem weszliśmy do szatni, a strażak dalej opowiadał. Pokazywał nam przy tym różne stroje. Było to bardzo ciekawe. Następnie weszliśmy do garażu gdzie stały dwa wozy, jeden kład i łódź ratunkowa. Tato Jadzi, który też jest strażakiem opowiadał jakie mogą być skutki wpadnięcia pod zamarzniętą wodę. To naprawdę niebezpieczne, więc trzeba bardzo uważać! Zobaczyliśmy też różne sprzęty ratownicze. Było ich tak dużo, że nie można ich było zliczyć. Na koniec poczęstowano nas cukierkami. To była bardzo fajna wycieczka!"
         Mamy nadzieję, że nasza wyprawa nie tylko Anię, ale wszystkich uczestników wzbogaciła w wiedzę dotyczącą pracy w straży pożarnej, wyposażenia wozów oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia pożaru i do kogo zwrócić się o pomoc.mgr Beata Czogalik
mgr Joanna Łyko - Dominik


(2kB)


XV Mikołajkowy turniej w Markowicach         W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Raciborzu-Markowicach 13 grudnia odbył się XV Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o puchar Prezydenta Miasta Racibórz. Do tegorocznego turnieju zgłosiło się 6 drużyn z raciborskich szkół podstawowych (SP 1,SP 18, SP 4, ZSP 1, ZSP2 oraz Katolicka Niepubliczna SP w Raciborzu - Sudole ).
Rywalizacja drużyn przebiegała w dwóch grupach systemem "każdy z każdym". Zwycięzcy grup oraz drużyny z drugich miejsc rozegrały mecze półfinałowe. Do finału awansowały drużyny SP 18 oraz ZSP 1. Po zaciętym i emocjonującym meczu zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 pokonując przeciwników z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 3:1. III miejsce w turnieju zajęła drużyna SP 1 , która pokonała rywali z ZSP 1 3:1.
W trakcie całego turnieju młodzi piłkarze zaprezentowali dobre przygotowanie techniczne i kondycyjne. Na boisku panowała zacięta walka w duchu "fair play". Zwycięskim drużynom pamiątkowe puchary wręczył, w imieniu Prezydenta Miasta Racibórz, dyrektor Daniel Siedlok. Wszystkie drużyny biorące udział w zawodach otrzymały pamiątkowe dyplomy. Turniej zorganizowała nauczycielka ZSP1 Elżbieta Świżewska.

Wyniki końcowe turnieju:
I miejsce - SP 18 (opiekun Wojciech Pytlik)
II miejsce - ZSP 1 (opiekun Karolina Oszek)
III miejsce - SP 1 (opiekun Franciszek Brzoska)
IV miejsce - ZSP 1 (opiekun Elżbieta Świżewska,
V miejsce - KNSP (opiekun Jaroscław Rachwalski)
VI miejsce - SP 4 (opiekun Beata Sudenis).

(75kB)(74kB)(3961kB)(70kB)


ZSP1


(2kB)
Kiermasz Charytatywny         8 grudnia w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 1 odbył się coroczny kiermasz charytatywny po hasłem "Podaruj Serce". Spotkanie to uświadomiło nam, że czas świąt tuż, tuż. Zapalając adwentową świecę przypominamy sobie, że czas na zmianę - bycie lepszym dla drugich. Oglądając jasełka szukamy wspomnień z dzieciństwa, rozpamiętujemy Boże Narodzenie w Betlejem. Jednak tym razem nie zobaczyliśmy tradycyjnych jasełek. Nie było pasterzy, hołdu trzech króli, Heroda, ani groty narodzenia. Młodzi aktorzy z klasy trzeciej pokazali, że Jezus, w dzisiejszych czasach rodzi się w sercu wierzącego człowieka, a nie gdzieś daleko od nas. W ten sposób jesteśmy w stanie zauważyć drugiego człowieka, być z nim i dla niego. Pozostałe klasy wystąpiły z koncertem kolęd i pastorałek. Nie zabrakło poezji, życzeń świątecznych i gry na organach. Występ został także uświetniony przez naszych flecistów, którzy zajęli 1-sze miejsce w Konkursie Powiatowym wykonując kolędy. Część artystyczna została zakończona tańcem dziewcząt z piątej klasy. Na koniec Pan Dyrektor złożył życzenia świąteczne i podziękował wszystkim uczestnikom wydarzenia. Do życzeń dołączyła się Przełożona Sióstr Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu oraz Samorząd Uczniowski. W czasie kiermaszu można było zakupić ozdoby wykonane przez uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Można było zjeść ciasta i napić się kawy. Cały dochód zostanie przekazany na cele charytatywne.


mgr Małgorzata Nowak


(187kB)

(2kB)


Dziękujemy za okazaną pomoc !


         Transylwania... Kraina wampirów, gór i średniowiecznych, gotyckich budowli. W tej właśnie krainie leży niewielka, zamieszkała przez zaledwie 3000 osób miejscowość nazywająca się Raco?. Większość mieszkańców, bo ponad 55 procent, to Węgrzy. W miejscowości panuje duże bezrobocie. Dla wielu mieszkańców głównym źródłem zarobkowania jest gospodarka leśna, ale pieniądze z tej działalności są niewielkie i ledwo starczają, by zaspokoić podstawowe potrzeby. Dlatego zorganizowano zbiórkę - koszulki sportowe, piłki, zeszyty, bloki rysunkowe, przyrządy sportowe oraz kilkadziesiąt cukierków ufundowanych przez nasze zakłady Mieszka. Delegacja, która zawoziła te dary zastała warunki iście spartańskie. W czasie lekcji nauczycielka musiała przerywać zajęcia, aby dorzucić do znajdującego się w klasie pieca węgiel. Nowoczesnych pomocy dydaktycznych można było szukać ze świecą w ręku, zresztą nawet tych bardziej tradycyjnych brakowało. Znajdujące się w klasie komputery pamiętały jeszcze ubiegły wiek. Dlatego dary od raciborskich dzieci były niezwykle potrzebne, a Bombonierki i cukierki z Mieszka osłodzą im zbliżające się święta. Dziękują Samorząd Uczniowski SP14 i koordynatorzy akcji: Joanna Łyko-Dominik i Marzenna Mruk-Otulak


(39kB)   (37kB)
(46kB)
(41kB) (35kB)
mgr J. Łyko - Dominik

(2kB)


"Co to jest książka, spotkanie z księgarką"


         Co to jest książka? W jaki sposób powstaje? Kto ją pisze, a kto maluje ilustracje? Co nam daje czytanie? Dlaczego chcemy czytać książki,? Skąd się biorą książki? Po co jest księgarnia i dlaczego warto do niej przychodzić? Na te i wiele innych pytań, wspólnie z najmłodszymi czytelnikami z pierwszej klasy, próbowaliśmy odpowiedzieć podczas spotkania z księgarką p. Dominiką Staniszewską - pracownicą księgarni "Sowa", Spotkanie odbyło się w szkolnej bibliotece. Pani Dominika, po przeczytaniu książki "Moja przyjaciółka pracuje w księgarni", zapoznała dzieci z tajnikami księgarni i pracą księgarzy- ludzi, którzy tworzą to wyjątkowe miejsce i zawsze wiedza, co warto przeczytać. Dzieci opowiadały o książkach, które znają oraz mogły poprzytulać maskotkę sowę. Na zakończenie pierwszoklasiści kolorowali przygotowane wydruki, ponadto otrzymali książeczki-niespodzianki. 13grudnia. Odwiedźmy dziś ulubioną księgarnię i wszechwiedzącego, prawdziwego księgarza. Przekażmy mu najlepsze życzenia w Dniu Księgarza! Wszystkim KSIĘGARZOM życzymy samych białych kruków i wyłącznie wyjątkowych klientów - takich, którzy zimą, przeglądając książki, ściągają rękawiczki, a latem przychodzą bez lodów :) Franciszek Petrarka napisał, że: "Książki nigdy nie bywają w złym humorze; odpowiadają natychmiast na każde pytanie." Nieprzeciętny Księgarz, kiedy odwiedzamy jego księgarnię, wita nas dobrym słowem i z radością poleca nam najnowsze dzieła wielkich pisarzy. Księgarze są jak przyjaciele czytelników, a mottem dla każdego czytelnika niech będą słowa Jana Raka "Książki to są twoi najlepsi przyjaciele, nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele."

(67kB)(63kB)(74kB)


Oksana Leszczyńska

(2kB)


Cała Polska czyta dzieciom


         W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej, społecznej akcji - " Cała Polska czyta dzieciom". Jedną z form realizacji tego programu jest - Starsi czytają młodszym. Klasy 4 - 6 patronują swoim młodszym kolegom i koleżankom. Gosia Wójcik z 4klasy i Konstancja Rudnicka z 6klasy czytały naszym przedszkolakom książeczkę "Moja przyjaciółka pracuje w księgarni''. Wspólne czytanie daje poczucie bezpieczeństwa, uczy odpowiedzialności, poczucia humoru, dobrej zabawy, wprowadza w świat wyobraźni i bajki.

(1059kB)


Oksana Leszczyńska

(2kB)


Spotkanie autorskie


         W ramach promowania czytelnictwa biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie autorskie z pisarzem Waldemarem Cichoniem. Zaproszony gość jest autorem pięciu cyklów przezabawnych opowieści o niesfornym kocie Cukierku. Cukierek, zmizerniały i zapchlony kociak, miał szczęście trafić do rodziny Państwa Cichoniów i stać się natchnieniem dla Pana Waldemara. Cukierku, ty łobuzie! - to pierwsza z pięciu książek o kocie Cukierku, które napisał. Kolejne części to "Jak się masz Cukierku?", "Popraw się Cukierku!", "Nie martw się Cukierku" i "Gdzie jesteś Cukierku?". Podczas spotkania pisarz opowiedział, co skłoniło go do pisania książek, przeczytał fragmenty swoich utworów, pokazał piękne ilustracje. Odpowiedział na liczne pytania zadawane przez zgromadzone dzieci. Na zakończenie spotkania, każdy uczestnik mógł kupić książkę oraz otrzymać autograf autora. Spotkanie z Waldemarem Cichoniem było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem oraz dobrą zabawą. A jak przebiegło autorskie spotkanie? Sami możecie się przekonać oglądając nasze zdjęcia


(75kB)(82kB)(79kB)(86kB)


Oksana Leszczyńska

(2kB)


Dzień Górnika


         W dniu 4 grudnia obchodziliśmy Dzień Górnika. Wydarzenie to jest już tradycją w naszej szkole. Uczniowie klasy 3a przygotowali akademię. Było to kolejne ich wystąpienie przed społecznością szkolną, ale pierwsze przed zaproszonymi gośćmi - górnikami. Wiersze, piosenki i tańce przeplatały się w występach. Uczniowie z radością odgrywali swoje role, dostarczając tym samym wielu artystycznych wrażeń publiczności. Dziękujemy przybyłym Górnikom, że znaleźli czas i zaprezentowali się w strojach galowych górniczych. Na koniec spotkania mali artyści i pozostali uczniowie szkoły otrzymali słodkie upominki od gości, w zamian za włożony trud w przygotowanie występu i miłe przyjęcie.
mgr Joanna Łyko - Dominik

(2kB)


Konkurs plastyczny Malowane wiersze Juliana Tuwima rozstrzygnięty


         Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny, skierowany do uczniów 3a klasy . Celem konkursu było przybliżenie młodym czytelnikom twórczości poety, rozwój ich wyobraźni plastycznej, a także zachęcenie do czytania polskiej literatury. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do wybranego wiersza Juliana Tuwima. 30 grudnia 2017r. odbyło się uroczyste spotkanie, na którym laureatom konkursu zostały wręczone nagrody- słodkie upominki. Nagrodzone prace umieszczono na wystawie, którą można nadal podziwiać w bibliotece.
Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.
Laureaci konkursu:
I miejsce - Julia Golec
II miejsce - Anna Klima
III miejsce - Marta Gruca , Justyna Lasak

(1000kB)Oksana Leszczyńska

(2kB)


Świat Młodych Badaczy. Słodko, czyli kwaśno.        
W dniu 28 listopada 2017 roku uczniowie klasy I, II i III naszej szkoły brali udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym o nazwie "Świat Młodych Badaczy", zorganizowanych pod patronatem firmy Henkel. Celem projektu jest wzbudzenie w dzieciach ciekawości odnośnie mechanizmów, które rządzą naszą rzeczywistością, a przez to zaszczepienie w nich zainteresowania światem nauki. Zajęcia te uczą samodzielności i odwagi myślenia. Dzięki takim projektom dzieci dostają niepowtarzalną szansę, aby się przekonać, że matematyka, chemia i fizyka pomagają zrozumieć świat. Projekt realizowany w formie interaktywnych i atrakcyjnych 90-minutowych warsztatów dla poszczególnych grup trwał od samego rana. Sala lekcyjna zamieniła się w tym dniu w laboratorium. Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów z Fundacji Rozwoju Edukacji Młodego Inżyniera " - Justynę Karpińską i Patrycję Brudzińską, uczniowie osobiście wykonywali proste eksperymenty badawcze, obserwowali, zadawali pytania, stawiali hipotezy i samodzielnie poszukiwali na nie odpowiedzi. Wnioski zapisywali na specjalnych kartach pracy. Na zakończenie warsztatów każdy uczeń otrzymał dyplom oraz książkę z opisem kolejnych eksperymentów, które można samodzielnie przeprowadzić w domu.


mgr Barbara Galińska

(2kB)


Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny
w ZSP nr 1 w Raciborzu(108kB)


         W środę 22 listopada 2017 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 w Raciborzu odbył się Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny. Uczestniczyli w nim chętni uczniowie klas II, III a i III b. Konkurs został zorganizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Alfik Matematyczny jest wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne. Udział w konkursie ułatwia uczestnikom osiąganie lepszych wyników w szkole dzięki utrwalaniu, poszerzaniu i porównaniu swojej wiedzy w skali ogólnopolskiej. Nasi uczniowie zmierzyli się z testem konkursowym jednokrotnego wyboru, który obejmował 30 zadań w formie 10 pytań za 3 punkty, 10 za 4 punkty i 10 za 5 punktów. Zadania konkursowe oprócz wiedzy szkolnej wymagały bardziej sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów. Materiał konkursowy uwzględniał wymagania określone obowiązującymi programami nauczania. Wyniki będą znane najpóźniej 8 tygodni po Konkursie. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i życzymy im sukcesów. Konkurs został zorganizowany we współpracy z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej Beatą Czogalik i Joanną Łyko - Dominik.

Szkolny Koordynator Konkursu mgr Elżbieta Kalus

(2kB)


Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego         Konkurs plastyczny pn. "NIEZAPOMNIANA BAJKA" W ramach akcji "Miesiąca Bibliotek Szkolnych" uczniowie 3b Szkoły Podstawowej po przesłuchaniu bajki Janiny Porazińskiej "Kozucha -Kłamczucha" wzięli udział w konkursie plastycznym na ilustrację do przeczytanej książki.
Po burzliwych obradach komisji konkursowej nadszedł najważniejszy moment, ogłoszono werdykt. Jednogłośnie:
I miejsce zajęli: Teresa Wołek
II miejsce zajęli: Zuzanna Wypiór, Lena Rachwał
Każdy z uczestników konkursu otrzymał słodką nagrodę niespodziankę.
Wszyscy podpisujemy się pod słowami pani Wisławy Szymborskiej:
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".


(48kB)


Oksana Leszczyńska

(2kB)


Języki naszych sąsiadów nie są nam obce         W naszej szkole obchodzono Dzień Języków Europejskich pod hasłem "Języki naszych sąsiadów nie są nam obce". Głównym celem tego przedsięwzięcia było uświadomienie korzyści płynących z uczenia się języków oraz podkreślenie znaczenia i roli krajów sąsiadujących z Polską. Wszystkie klasy wzięły udział w konkursie na najciekawszą prezentację wybranego kraju. Miały one postać programu edukacyjnego-rozrywkowego. I tak w ten oto sposób w 2 godziny odwiedzono Rosję, Czechy, Niemcy, Słowenię, Białoruś, Ukrainę i Litwę. Najbardziej wszystkim do gustu przypadła prezentacja klasy I i V. Uczniowie tych klas zaprosili nas poprzez śpiew, recytację, a nawet taniec do Białorusi i Polski. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że przygotowanie konkursowych prezentacji było wspaniałą okazją do nauki języków obcych w połączeniu z świetną zabawą.

Agnieszka Kotula
Iwona Jureczko
Joanna Łyko-Dominikautorzy filmu - uczniowie z Koła Dziennikarskiego SP 14(2kB)


Pola Nadziei         25 października 2017r w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 1 w Raciborzu rozpoczęliśmy III raciborską edycję akcji "Pola Nadziei". Kampania ta skierowana jest na działania na rzecz Hospicjum Św. Józefa w Raciborzu.Celem akcji jest nie tylko zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, ale także zwrócenie uwagi na samą ideę opieki hospicyjnej. Ważnym aspektem jest to, iż nie każdy wie, na czym polega opieka hospicyjna i kto może z niej skorzystać.Dzisiaj nasi uczniowie stali się młodymi wolontariuszami dla swoich najbliższych borykających się z problemami zdrowotnymi, ale nie tylko. Będą odpowiadać na potrzeby ludzkie, takie zwyczajne , jak potrzeba bliskości czy rozmowy. Zgodnie z nazwą symbolicznym wyrazem akcji jest sadzenie pól żonkilowych. Pomysłodawcą pól żonkilowych jako symbolu nadziei była Sarah Grotrian ze szkockiej fundacji Marie Curie Cancer Care. Szukając formy, która dawałaby nadzieję choremu, że nie pozostanie sam w cierpieniu, zobaczyła pole żonkili. Uznała, że to jest właśnie to - kwiat, który wschodzi i rozwija się na wiosnę. W naszym szkolnym ogródku również wiosną zakwitną żonkile jako symbol dobra.

mgr Teresa Niedzielska

(2kB)


Pasowanie na ucznia         Dnia 13.10.2017 r. o godzinie 11.00 w naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na akademii w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 przyjęto pierwszoklasistów. Uczniowie z klasy pierwszej przygotowali pod okiem swojej wychowawczyni Barbary Galińskiej program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej oraz zasad zachowania na ulicy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pasowania na uczniów szkoły dokonał pan Dyrektor Daniel Siedlok.mgr Barbara Galińska

(2kB)


"Rany Julek!"- spotkanie z Tuwimem         Z okazji świętowania Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie kl 3A uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, dotyczącej życia i twórczości Juliana Tuwima. W przybliżeniu dzieciństwa i pasji wielkiego poety, a także humorystycznych historii z jego życia, pomogły dzieciom fragmenty książki "Rany Julek! O tym , jak Julian Tuwim został poeta" A. Frączek, przeczytane przez wychowawcy klasy p. Joanna Łyko-Dominik.
Dzieci przypomniały sobie znane wiersze autora, a na podstawie przeczytanego głośno utworu "Ptasie radio", powstaną prace plastyczne.

(83kB)


Oksana Leszczyńska

(2kB)


770 lat parafii w Markowicach         ...

(2kB)


"W kręgu legend polskich"         Komu i jak udało się pokonać Bazyliszka? Jak powstały toruńskie pierniki? Co stało się z Popielem i jego żoną? Jak powstała Warszawa? Kto pokonał Smoka Wawelskiego? Czego zażądała Złota Kaczka w zamian za bogactwo? Jakie święto wyprawił dla swego syna Piast Kołodziej i co z tego wynikło? Tym razem nasi najmłodsi czytelnicy mają okazję zapoznać się z treścią polskich podań, legend i baśni , czytanych przez nauczyciela bibliotekarza Oksanę Leszczyńską w każdy czwartek Te niezwykłe książki stanowią nie tylko doskonałe wprowadzenie w świat polskich legend, ale także kształtują spostrzegawczość i umiejętność opowiadania. Przede wszystkim jednak rozwijają wyobraźnię i zachęcają do wspólnego mądrego spędzania czasu.

(86kB)


Oksana Leszczyńska

(2kB)


Warsztaty w Castoramie kl. 3a i 3b         Czwartek 5 października był szczególnym dniem dla uczniów klas trzecich naszej szkoły. W tym bowiem dniu przemienili się oni w młodych majsterkowiczów. Stało się tak za sprawą odwiedzin w Castoramie i wzięcia udziału w warsztatach pod hasłem "Majsterkowo". Na miejscu czekały na nas dwie przemiłe panie, które wprowadziły wszystkich uczestników w świat majsterkowania. Uczniowie pod okiem pań wykonali samodzielnie przedmiot użytku codziennego, coś w rodzaju wieszaka na zdjęcia lub notatki. Celem warsztatów było rozbudzenie w dzieciach pasji do majsterkowania, rozbudzenie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej.mgr Beata Czogalik,
mgr J. Łyko - Dominik

(2kB)


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania         Obchodzony 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był znakomitą okazją do zorganizowania lekcji bibliotecznej dla uczniów klasy 3b (wychowawca klasy p. Beata Czogalik). W tym dniu dzieci wzięły udział w zajęciach pt. "Bajkowy świat Janiny Porazińskiej", które poprowadziła nauczyciel bibliotekarz p. Oksana Leszczyńska. W trakcie zajęć uczniowie poznali twórczość pisarki i wysłuchali bajkę " Kozucha-Kłamczucha". Później rozmawiali o prawdzie i kłamstwie, o poszanowaniu pracy, wzajemnej pomocy i wywiązywaniu się z obowiązków. Pod koniec zajęć chętni uczniowie zgłosili udział w konkursie plastycznym. Ich zadaniem było wykonanie ilustracji do bajki . Zwycięzca otrzyma słodką niespodziankę.

(60kB)
Oksana Leszczyńska

(2kB)


Wizyta uczniów klasy 2 w bibliotece szkolnej         W czwartek biblioteka szkolna gościła uczniów z klasy drugiej pod opieką wychowawcy Pani Elżbiety Kalus. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak dzielimy prasę, co to jest gazeta, czym jest czasopismo. Na przykładzie "Małego artysty' ,"Hobby",: Świerszczyka", adresowanych do najmłodszych, uczniowie poznali budowę czasopism oraz ich podział. Nauczyciel bibliotekarz Oksana Leszczyńska opowiedziała o Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania .To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza dziecięcą wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazinskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Z wybranymi książkami można zapoznać się na wystawie w bibliotece szkolnej.

(69kB)
Oksana Leszczyńska

(2kB)


Bezpieczna droga do szkoły         KOCHANE DZIECI !
Od miesiąca trwa nowy rok szkolny. Wielu z Was po raz pierwszy poszło do szkoły, co jest dla Was bardzo dużym przeżyciem. Dlatego by bezpiecznie dotrzeć do szkoły lub domu pamiętajcie, aby:
  • zawsze wybierać bezpieczną drogę do szkoły i domu;
  • przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych;
  • poznawać podstawowe zasady ruchu drogowego;
  • zawsze nosić przy ubraniu elementy odblaskowe - to pozwoli kierowcy wcześniej Was zauważyć i uniknąć wypadku;
  • nie zbaczać z ustalonej wcześniej z rodzicami trasy;
PAMIĘTAJ ! Poznając zasady bezpiecznego zachowania się na drodze - wygrywasz, gdyż dzięki temu unikniesz wielu niebezpieczeństw. Poza miastem na drodze, gdzie nie ma chodników, zawsze poruszaj się lewą stroną drogi - tak abyś widział nadjeżdżające z przeciwka pojazdy. Twój tornister oraz ubranie muszą mieć znaczki odblaskowe. Takie uwagi otrzymali nasi najmłodsi uczniowie podczas spotkania z Policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. Każdego roku Policjanci odwiedzają naszych uczniów apelując o zachowanie bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

mgr Teresa Niedzielska

(2kB)


Dzień Chłopca

        
W tym dniu szczególnym - września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę.
Nadeszła dziś pora, żeby się przekonać
Jak wiele zalet posiada męska część naszego grona
W szranki zaraz staną wybrani rycerze,
Spośród których SUPER CHŁOPCA jury wnet wybierze.

Tak w dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy dzisiejszą uroczystość, w której główne role grali przedstawiciele męskiego grona z poszczególnych klas. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem przygotowali konkursowe zmagania, w których chłopcy ścigali się w zdobyciu tytułu SUPER CHŁOPAKA ROKU. Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach wiekowych. Zwycięzcą, a tym samym tytuł SUPER CHŁOPAKA ROKU w kategorii klas I - III otrzymał Błażej Sroka, a w klasach IV - VII Szymon Wołek. Gratulujemy.mgr Teresa Niedzielska

(2kB)

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia(200kB)
         Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (World Multiplication Table Day) odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. 29 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami szkół z różnych stron świata brali udział w tym wydarzeniu. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.


mgr J. Grzeszczuk - Starzyńska

(2kB)

Jak powstają rumiane bochenki chleba, pachnące bułeczki i słodkie drożdżówki?         Na to pytanie i wiele innych uczniowie klas III już doskonale znają odpowiedź, ponieważ 26 września 2017r. dzięki uprzejmości Państwa Markiewka, mogli zobaczyć piekarnię od środka i poznać tajniki powstawania chleba. Na dzieciach ogromne wrażenie zrobił wielki, bardzo stary piec, wysoka temperatura, maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi oraz cudowny zapach pieczywa. Z podziwem patrzyły na piekarza, który w mistrzowskim stylu tworzył bochenki chleba, układach na nich liść kapusty. A później czekanie… czekanie… aż te bochenki pięknie wyrosną. Był to czas, kiedy każdy mógł zobaczyć i dotknąć różne rodzaje mąki, wysłuchać ciekawych historii o chlebie a na koniec sprawdzić swoje wiadomości na ten temat. Uczestnicy zwiedzili też część w której powstają słodkie ciasteczka, czasami wręcz artystyczne torty. W trakcie dzieci zostały poczęstowane specjalnie upieczonymi dla nich ciastem z cynamonem. Chwila na którą wszyscy czekali z niecierpliwością to moment wyjmowania z pieca gorących, pachnących bochenków chleba.
Każda klasa został obdarowana takim chlebem na liściu kapusty, który po przyjściu do szkoły został skonsumowany przez uczniów co do okruszka.
         Jeszcze raz bardzo dziękujemy za zorganizowanie nietypowej lekcji w piekarni.mgr Beata Czogalik,
mgr J. Łyko - Dominik

(2kB)


Spotkanie ze sztuczną inteligencją i robotem chirurgicznym na Uniwersytecie Śląskim
w Katowicach         W środę 27 września uczniowie klas 4 i 5 uczestniczyli w wykładach. Mieli możliwość obcowania ze sztuczną inteligencją i robotem chirurgicznym. Sztuczna inteligencja to słodka foczka. Na pierwszy rzut oka wygląda, jak maskotka, ale żadna zabawka nie jest w stanie jej dorównać. Foka Paro jest robotem. Ma 340 czujników, w nosie kamery i mikrofon w wąsach, dzięki którym odczytuje ludzkie emocje i „pracuje” jako terapeuta w ośrodkach dla osób starszych i z zaburzeniami somatycznymi. Wynalazek otrzymał japońskiego odpowiednika nagrody Nobla w dziedzinie technologii medycznej. Jest też jedynym robotem społecznym. Powstał jako alternatywa dla terapii ze zwierzętami, której zastosowanie nie zawsze i nie wszędzie jest możliwe.
Paro była tylko jedną z atrakcji trwającego na UŚ cyklu wykładów popularyzujących naukę wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. Dr nauk biol. inż. Piotr Sindera podczas swoich zajęć otworzył przed naszymi uczniami serce. Dosłownie i w przenośni. Dzięki takim doświadczeniom dzieci mogą się przekonać, że biologia nie musi być nudna, nie musi ograniczać się do schematów i podręczników, ale możemy jej dotknąć. Dosłownie włożyć palec w aortę. Naukowiec najpierw robił to z pomocą robota chirurgicznego, po czym pozwolił fizycznie dotknąć serca świni, które do złudzenia przypomina ludzkie.mgr J. Grzeszczuk - Starzyńska(2kB)


Akcja "Sprzątanie świata"         Głównym celem akcji "Sprzątanie świata" jest rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami.
        14 września uczniowie, zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej "Sprzątanie świata". Sprzątanie rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Wszystkie klasy miały wyznaczone tereny, które skrupulatnie posprzątały. Na szczęście pogoda nie popsuła planów. Akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie.
Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne. Każdego dnia bedziemy utrzymywali porządek nie tylko w domach i na swoich podwórkach, ale również w każdym zakątu naszej pieknej planety.


mgr J. Grzeszczuk - Starzyńska

(2kB)
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego        4 września o godzinie 9.00 nastąpiła inauguracja roku szkolnego 2017/2018 dla uczniów naszej szkoły. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu. Dyrektor szkoły pan Daniel Siedlok powitał wszystkich zebranych rodziców, uczniów i nauczycieli życząc pomyślności i sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym. Po wystąpieniu pana dyrektora obejrzeliśmy część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas III pod kierunkiem pani Beaty Czogalik i Joanny Łyko-Dominik. Ważnym punktem programu było powitanie pierwszoklasistów w progach naszej szkoły. Następnie uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.
mgr J. Łyko - Dominik

(2kB)

Aktualności
2016/17
Konkurs ortograficzny


         16 maja uczniowie z klasy 3 naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Ogólnopolskim Dyktandzie Szkolnym przygotowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej.
W konkursie startowało 1496 uczniów klas I-III z całej Polski.
Ośmioro uczestników z klasy 3 podjęło wyzwanie i przez 45 minut rozwiązywało łamigłówki ortograficzne, które składały się 30 niełatwych zadań -10 pytań testowych oraz z dyktanda z lukami.
Nasi uczniowie spisali się na medal, osiągając wysokie miejsca w pierwszej 30.
Trzy osoby uzyskały tytuł Laureata, zajmując miejsca w pierwszej 10.
Dyplom Laureata powędrował do: Anny Kelner, która zajęła 7 miejsce, Anny Wranik – 9 miejsce oraz do Jakuba Pękosza – 10 miejsce.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników,
a zwycięzcom życzymy kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym.


(83kB)


(93kB)

Szkolny koordynator mgr Barbara Galińska


(2kB)

OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/17


         W tym roku szkolnym nasi uczniowie reprezentowali szkołę w wielu zawodach sportowych. Były to głównie zespołowe gry sportowe. Możemy się pochwalić wieloma osiągnięciami.

Dwójki siatkarskie
W rozgrywkach brały udział dziewczęta z klasy VI:
Kamila Bednarz, Emilia Klar, Paulina Małczak, Paulina Małczok, Sonia Majchrzak, Amelia Mandera, Julia Potyka, Agnieszka Rzotki.
Dwójka Majchrzak - Mandera zajęły IV miejsce

(65kB)


Finał Miejski w tenisie stołowym
Szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI w składzie:
Paulina Małczak, Paulina Małczok, Agnieszka Rzotki, Adam Niklewicz, Bartosz Sitek oraz Piotr Wołek.
Dziewczęta zajęły II miejsce
Chłopcy zajęli III miejsce

(54kB)             (56kB)


Mini koszykówka dziewcząt
I miejsce w Finale Miejskim. W skład drużyny weszły:
Kamila Bednarz, Emilia Klar, Paulina Małczak, Paulina Małczok, Sonia Majchrzak, Amelia Mandera, Julia Potyka, Agnieszka Rzotki z klasy VI, Matylda Michalewska, Julia Szewczyk z klasy V oraz Magdalena Lasak i Karolina Ławniczak z klasy IV.
II miejsce w 1/4 Finału Wojewódzkiego mini koszykówki.

(72kB)

(71kB)


Mini koszykówka chłopców
Drużyna wystąpiła w składzie:
Łukasz Bromirski, Jakub Dziarmaga, Szymon Kryk, Maksymilian Nowak, Bartosz Sitek, Piotr Wołek z klasy VI, Paweł Jasny, Paweł Kotula, Piotr Martynus i Jakub Żurakowski z klasy V.
Po trudnych meczach nie udało sie nam wejść do finałów.

(66kB)


Mini siatkówka dziewcząt
W skład drużyny weszły:
Kamila Bednarz, Emilia Klar, Paulina Małczak, Paulina Małczok, Sonia Majchrzak, Amelia Mandera, Julia Potyka, Agnieszka Rzotki z klasy VI. Trudne przeciwniczki, trudne mecze i każdy inny. Zabrakło niewiele, żeby awansować do finałów rozgrywek.

Mini piłka nożna chłopców
III miejsce w Finale Miejskim. Graliśmy w składzie: Piotr Wołek, Adam Niklewicz, Szymon Kryk, Samuel Markiewka, Bartosz Sitek, Maksymilian Nowak, Jakub Dziarmaga, Paweł Kotula, Jakub Żurakowski,
Mateusz Kargul.

(62kB)


opiekun mgr Elżbieta Świżewska(2kB)

Lekcja w kinie


         W roku szkolnym 2016/17 uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 14 uczestniczyli w ogólnopolskim programie edukacji medialnej "Lekcja w kinie" organizowanym przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina pod honorowym patronatem Instytutu Sztuki Filmowej. W ramach tego programu zorganizowano wyjazd uczniów do kina "Bałtyk" w Raciborzu, gdzie brali udział w multimedialnych i interaktywnych zajęciach prowadzonych przez zawodowego aktora "Więc chodź narysuj mój świat". "Lekcja w kinie" została przygotowana w najnowszej technologii Full HD. Podczas Lekcji dzieci dowiedziały się, jak powstawały pierwsze filmy animowane oraz, na czym polega praca animatora i jak można nim zostać. Ponadto przekonały się, czym jest latarnia magiczna, zobaczyły, jak ożywić postać z bajki i odkryły, jak dzisiaj powstają ich ulubione filmy animowane. Po Lekcji uczniowie mieli możliwość obejrzenia przepięknej animacji o prawdziwej przyjaźni i potędze wyobraźni w zupełnie nowym spojrzeniu na znaną historię "Małego Księcia". "Lekcja w kinie" realizowała podstawę programową i posiadała rekomendację rzeczoznawców MEN. Świetnie łączyła edukację i rozrywkę oraz twórczo aktywizowała uczniów. Nasi wychowankowie z dużym zainteresowaniem w niej uczestniczyli. Wrócili do szkoły z poszerzoną wiedzą i zadowoleniem. Nauczyciele natomiast otrzymali profesjonalny zestaw materiałów metodycznych, zawierających między innymi precyzyjne scenariusze lekcji, które pogłębiają poruszoną problematykę i rozwijają indywidualne zainteresowania uczniów.

(69kB)

mgr Elżbieta Kalus


(2kB)

Jak nie czytam, jak czytam


         2 czerwca, godzina 11.15. Jedna szkoła, dużo książek i jeden cel - pobić ubiegłoroczny rekord czytania! Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Akcja miała na celu pobicie ubiegłorocznego rekordu w czytaniu w jednym momencie.


mgr Joanna Łyko - Dominik


(2kB)

Mateusz Jan - uczeń klasy I SP 14 w gronie laureatów Powiatowego Konkursu
"Mistrz Rozrywek Umysłowych"


         Dnia 6 czerwca 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu odbył się IV Powiatowy Konkurs dla klas I " Mistrz Rozrywek Umysłowych". Uczestnicy Konkursu z 9 szkół powiatu raciborskiego musieli się wykazać wszechstronną wiedzą i umiejętnościami rozwiązywania krzyżówek, rebusów, sudoku, zagadek i wykreślanek, tworzenia nowych wyrazów z liter danego wyrazu, wyszukiwania nowych wyrazów w danym wyrazie, składania puzzli, tworzenia rymów. Wśród 10 zadań konkursowych były też labirynty. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy I Mateusz Jan, zdobywając III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(52kB)
(192kB)
mgr Elżbieta Kalus
foto: SP18


(2kB)

Egzamin na kartę rowerową


         Raciborscy policjanci zorganizowali i przeprowadzili egzamin na kartę rowerową. Wszystko odbyło się na terenie kompleksu OSiR –kamping Obora. Aby zdać trzeba było zaliczyć część teoretyczną z przepisów oraz część praktyczną .
Mundurowi przygotowali dla uczestników egzaminu tor, którego bezbłędne przejechanie rowerem zaliczało egzamin i było podstawą do wystawienia zaświadczenia na podstawie, którego dyrektor szkoły wyda kartę rowerową. Spotkanie policjantów z drogówki z uczniami było dobrym czasem do promowania kampanii ,,Kręci mnie bezpieczeństwo”. Stróż prawa podczas prelekcji omówił bezpieczne zachowania się w ruchu drogowym pieszego jak i rowerzysty. Ponadto każdy uczestnik egzaminu był pytany wyrywkowo z przepisów ruchu drogowego. Zmaganiom pociech przyglądali się nauczyciele, a wszystko odbywało się w radosnej atmosferze. Wszystkim uczestnikom życzymy wiele radości w korzystaniu z jazdy rowerem.

Artykuł ze strony Komendy Powiatowej Policji

..


(2kB)

Słoneczny Piknik


..


(2kB)

I MIEJSCE - XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski w SP 15


         22 marca w Szkole Podstawowej nr 15 odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski dla klas I-III pod hasłem "Piękna nasza Polska cała". Uczennica naszej szkoły, Ania Klima, zajęła I miejsce w kategorii klas II, pokonując tym samym 14 przeciwników. Ania prezentowała wiersz Wandy Chotomskiej pt: "Pomnik Kopernika".
Gratulujemy!!!


(76kB)

(102kB)
..


(2kB)

Wyróżnienie w konkursie matematycznym

         16 marca 2017r. odbył się Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" . W konkursie naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 4, 5 i 6, w sumie dziesięcioro dzieci. Wyróżnienie zdobył Piotr Wołek oraz Michał Wiśniewski.

Gratulujemy!
..


(2kB)

Kołobrzeg

         Wycieczka klas IV - VI do Kołobrzegu w dniach 15 - 19.05.2017 Temat wycieczki do Kołobrzegu pojawił się już na początku września 2016 roku. Za zgodą rodziców rozpoczęły się przygotowania. Na kilka dni przed wyjazdem uczniowie stwierdzili, że tak długo czekali, a za chwilę będzie już po wycieczce.

I rzeczywiście jest już po, ale to co przeżyliśmy warte jest przekazania.

W poniedziałkowy poranek 15 maja 2017 wyruszyliśmy w kierunku naszego morza. Podróżowaliśmy pociągiem prawie 8 godzin. Niektórzy z nas po raz pierwszy rozsiedli się w wagonach kolejowych. Sprawnie i w dobrych humorach dotarliśmy do Kołobrzegu, który przyjął nas gościnnie słoneczną pogodą. Po smacznym obiedzie zostaliśmy zakwaterowani w "Domu Rybaka", który na najbliższe pięć dni stał się naszym domem. Stąd mieliśmy kilkaset metrów na plażę, na której spędzaliśmy każdą wolną chwilę. (Nikt nie zgłosił chęci obejrzenia wschodu słońca :.) Morze, słońce i wysoka temperatura, której nikt się chyba nie spodziewał, rozpieszczały nas.

W ciągu kilku dni poznaliśmy Kołobrzeg, pojechaliśmy na wyspę Wolin, by pospacerować w Wolińskim Parku Narodowym i "odbić" swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Nie mogliśmy odmówić sobie rejsu statkiem, spaceru po molo, zakupu pamiątek oraz możliwości zorganizowania dyskoteki. Czwartkowa zabawa poruszyła nawet najbardziej opornych i dla wielu stała się najważniejszym punktem programu. W piątek po śniadaniu poszliśmy pożegnać się z Morzem Bałtyckim. To było długie, słoneczne i skąpane w falach pożegnanie. Potem już tylko obiad, wygodny przejazd na dworzec PKP, sprawne rozlokowanie w przedziałach i wyczekiwanie na spotkanie z rodzicami…

mgr Agnieszka Kotula


(2kB)

I miejsce- " Mistrz Rozrywek Umysłowych"

         9 maja w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu odbył się I Powiatowy Konkurs dla klas II " Mistrz rozrywek umysłowych". W konkursie brało udział 9 szkół z powiatu raciborskiego. Naszą szkołę reprezentowała Zuzanna Wypior , która zdobyła I miejsce. Gratulujemy!

(2300kB)

(2408kB)
mgr Beata Czogalik


(2kB)

(1kB)

DZIEŃ ZIEMI

         28 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy w szkole DZIEŃ ZIEMI pod hasłem Święto jak z bajki. Dzień Ziemi , znany też jako Światowy Dzień Ziemi - to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji - naszej i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień. W tym roku obchody tego święta postanowiliśmy połączyć z książką i biblioteką. Celem imprezy było promowanie i rozwijanie czytelnictwa, jak również integrowanie środowiska lokalnego. Dlatego też zostali na nią zaproszeni rodzice uczniów i grypy przedszkolne działające w ramach naszego zespołu szkolno - przedszkolnego. My rozpoczęliśmy ten szczególny dzień od przybliżenia jego idei przez uczniów klasy 2a i 2b. Przygotowali oni przedstawienie ekologiczne pt. "Królewna Śmieszka". Bohaterką spektaklu była Królewna, której ekoludki pomogły oczyścić z nieczystości jej najbliższe otoczenie. Następnie miał miejsce quiz czytelniczo - ekologiczny polegający na odpowiadaniu na pytania zadane do przeczytanego fragmentu tekstu. Testy i pytania czerpaliśmy z wielkiej księgi zatytułowanej "Na ratunek ziemi" autorstwa Lindy Schwartz. Każda klasa wybrała trzech swoich przedstawicieli, którzy jak najlepiej starali się odpowiedzieć na pytania. Zwycięska reprezentacja wywalczyła dla klasy statuetkę przyznającą im tytuł przyjaciela przyrody. Ten zaszczytny tytuł zdobyła klasa 2b. A na sam koniec spotkania zostawiliśmy najlepszy punk programu angażujący całą społeczność lokalną do wspólnej zabawy. Chętni uczniowie wraz z pomocą swoich rodziców przygotowali przebrania swoich ulubionych postaci książkowych. Po przebraniu mieli się zaprezentować przed publicznością opowiadając o sobie również w kontekście przyrody. Powołano jury w składzie pani Agnieszki Koptyńskiej i pani Marty Fojcik, które w skali od 1 do 5 oceniali prezentacje. Zadanie miały bardzo trudne, ale po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców: I miejsce zdobyła Ania z Zielonego Wzgórza i Masza. II miejsce zdobył Koziołek Matołek i Pani Wiosna. III miejsce zdobyła Alicja z Krainy Czarów i Dunka. Na każde miejsce przypadły 2 osoby ponieważ nagrody zostały przyznane w kategorii klas młodszych i starszych.

mgr Joanna Łyko - Dominik


(2kB)

Uczniowie ZSP 1 z wizytą w partnerskiej szkole w Opavie

         10 maja 2017r uczniowie wraz z nauczycielami ZSP 1 w Raciborzu udali się z wizytą do zaprzyjaźnionej szkoły w Opavie w Czechach. W słoneczny poranek zostaliśmy serdecznie powitani przez dyrekcję i nauczycieli tamtejszej placówki. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wspólnych zajęć, zwiedzania szkoły, a następnie wspólnie z czeskimi rówieśnikami zmagali się w sportowych rozgrywkach. Były dwa ognie, mecz piłki nożnej i wyścigi rzędów. Atmosfera była gorąca. Niestety lepszymi okazali się gospodarze. Już za rok w murach naszej szkoły my będziemy gościć przyjaciół z Opavy i będzie to wspaniały moment na sportowy rewanż.
mgr Teresa Niedzielska


(2kB)

Spotkanie z policjantami

         W piątek 7 kwietnia nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu z policjantami raciborskiej komendy. Zostało ono zorganizowane przez pedagoga szkolnego w ramach profilaktyki. W obecnych czasach - Internet - stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, wymiany informacji lub jako forma relaksu, czy zabawy. Niestety, z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania różnych przestępstw. Za pośrednictwem Internetu, tak jak i w świecie rzeczywistym, popełniana jest cała gama różnego rodzaju wykroczeń czy przestępstw jednak użytkownicy nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości. W związku z tym, aby uniknąć problemów z niewłaściwym korzystaniem z sieci uczniowie obejrzeli prezentację i wysłuchali wykładu dot. bezpieczeństwa w Internecie oraz zostali poinformowani o sposobach postępowania umożliwiających uniknięcia problemów.
mgr Teresa Niedzielska


(2kB)

Rekolekcje Wielkopostne

Jak co roku rekolekcje wielkopostne odbyły się w wielkim tygodniu przed Świętami Wielkanocnymi. Siostry zakonne z Kietrza i Zamościa podjęły temat : z Panem Bogiem na czacie. Uwrażliwiały nasze serca, że pomoc drugiemu to modlitwa i dar serca, który ofiarujemy co roku podopiecznym z Domu Pomocy w Kietrzu. Droga Krzyżowa, śpiew to doświadczenie, które zostanie w dzieciach. Rekolekcje zakończyły się spowiedzią i mszą świętą w naszym kościele parafialnym.


(2kB)

Konkurs recytatorski

         13 marca 2017r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem " Piękna nasza Polska cała". Po wysłuchaniu recytacji wierszy wszystkich uczniów, biorących udział w konkursie, jury oceniło i wyłoniło zwycięzców:
I miejsce - Ania Klima- kl. II A
II miejsce - Michał Muchorowski- kl. III
III miejsce - Teresa Wołek- kl. II B
IV miejsce- Zuzanna Wypior kl. II B i Anna Kelner kl. III
Wyróżnienia otrzymali: Dominik Jureczko kl. I i Maria Libera kl. III

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
Uczennica Ania Klima, która zajęła I miejsce będzie reprezentowała naszą szkołę na Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Szkole Podstawowej nr 15.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!mgr Beata Czogalik


(2kB)

(1kB)
PODSUMOWANIE KAMPANII EDUKACYJNEJ V EDYCJI PROJEKTU "LEKKI TORNISTER"
W SP NR 14 IM. ARKI BOŻKA W RACIBORZU

Już za nami Kampania edukacyjna V edycji projektu "Lekki Tornister". Miała ona na celu rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a - co za tym idzie - działanie na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów. Rozpoczynając naukę w szkole podstawowej, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia - musi przyzwyczaić się do kilkugodzinnego siedzenia w ławce, mimo że w tym okresie rozwoju dysponuje ogromną potrzebą ruchu. Z tego powodu - oraz ze względu na wzmożony wzrost ciała - uczeń jest bardziej narażony na wykształcenie się u niego wady postawy. W klasach I - III Szkoły Podstawowej nr 14 im. Arki Bożka w Raciborzu zostały przeprowadzone zajęcia w oparciu o materiały edukacyjne pomocne w przeprowadzeniu lekcji nt. profilaktyki wad postawy. Uczniowie wysłuchali projekcji bajki "Lekki Tornister i Zielona Kropeczka" w wykonaniu słynnych polskich aktorów oraz nauczyli się piosenki o Lekkim Tornistrze z aranżacją ruchową. Lekcje przeplatane były ciekawymi zabawami ruchowymi, które miały uświadomić uczniom, jaka powinna być prawidłowa postawa ciała, aby zapobiegać skrzywieniom kręgosłupa. Uczniowie dowiedzieli się również, jak prawidłowo spakować i nosić tornister i dlaczego wkładanie do niego góry zabawek może być szkodliwe dla ich kręgosłupów. Lekki Tornister to apel skierowany również do nauczycieli, by wymagali noszenia tylko niezbędnych podręczników i zeszytów, a także przekazywali wiedzę nt. profilaktyki wad postawy dzieciom, ich rodzicom i opiekunom. Rodzice i opiekunowie zaś powinni codziennie kontrolować zawartość tornistrów swoich pociech, a także wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu plecaków i innych przyborów szkolnych. Zdobytą w trakcie Kampanii wiedzę w zakresie profilaktyki wad postawy uczniowie sprawdzili w formie zabawy edukacyjnej na znajdujących się w Pakiecie Materiałów kartach edukacyjnych. Materiały te okazały się bardzo atrakcyjne i pomocne w realizacji zajęć w poszczególnych klasach. Koordynator V edycji projektu "Lekki Tornister"


mgr Elżbieta Kalus


(2kB)

Dzień Kobiet(2kB)

Bal karnawałowy w kl. 2a(2kB)

Podsumawanie akcji Unicef
"Wszystkie kolory świata"

         W ramach akcji "Wszystkie kolory świata" uczniowie przygotowali specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie jest zwykłą szmacianą lalką - jest symbolem pomocy, jakiej dzieci udzielają swoim rówieśnikom z ubogich krajów. Każda laleczka otrzymała swoje imię i swoją tożsamość. Tymi informacjami uczniowie uzupełnili "akt urodzenia" laleczki. W akcję zaangażowali się rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej powstały małe, szmaciane dzieła sztuki. Przez kilka tygodni gotowe laleczki czekały w sali matematycznej na nową rodzinę, codziennie wszystkim przypominając swoją obecnością, że w innej części świata dzięki tym staraniom, dziesiątki innych dzieci dostaną szansę na przeżycie. W piątkowy wieczór uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej, wraz ze swoimi bliskimi, przyszli do szkoły wziąć udział w "Dniu Wszystkich Kolorów Świata". Podczas tego spotkania lalki zyskały nowe rodziny, a Unicef fundusze, które umożliwią zakup szczepionek dla dzieci w Angoli.
Ale to jeszcze nie koniec - czeka nas udział w ogólnopolskim konkursie na najładniejszą laleczkę. Naszą szkołę reprezentuje Czukoska, której twórcą jest uczennica klasy 5, Natalia Linde.

(664kB)

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali szkolną akcję Unicef - OKAZALIŚCIE WIELKIE SERCA!!!


mgr Jolanta Grzeszczuk - Starzyńska


(2kB)

Pasowanie na czytelnika

        Dnia 17 lutego 2017 roku odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy IIa. Wcielili się oni w bohaterów wierszy Jana Brzechwy i pomogli zrozumieć, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka książką dokonała pasowania każdego z uczniów. Wręczono, nowym czytelnikom, pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim był to czas na wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

mgr Joanna Łyko - Dominik


(2kB)

Gramy, jak nam w duszy gra

        W dniu 10 grudnia 2016 roku uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 wzięli udział w wojewódzkim konkursie "Mistrz fletu" zorganizowanym po raz szesnasty. W tym roku "wygrali" na fletach pierwsze miejsce. Jedenastu uczniów klasy szóstej grających na fletach sopranowych: Kamila Bednarz, Emilia Klar, Sonia Majchrzak, Paulina Małczak, Paulina Małczok, Amelia Mandera, Julia Potyka, Agnieszka Rzotki, altowych: Jakub Dziarmaga, Adam Niklewicz i na flecie tenorowym: Samuel Markiewka, zaprezentowało dwa utwory bożonarodzeniowe. Komisja konkursowa bardzo wysoko oceniła technikę gry wszystkich członków zespołu fletowego. Zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu zachęcają uczniów, którzy potrafią trzymać flet i czują rytm do udziału w zajęciach zespołu odbywających się w każdą środę o godzinie 14.30 .
mgr Agnieszka Kotula


(2kB)

Bal karnawałowy klasy 4(2kB)Walentynki(2kB)

My się zimy nie boimy :)(2kB)

Zdrowo jem. Jestm aktywny


         Program Zdrowo Jem – Jestem Aktywny promuje zdrowy tryb życia w oparciu o zdrową dietę i aktywność fizyczną. Jest realizowany przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą od 2014 roku. Polega na przeprowadzaniu warsztatów multimedialnych w placówkach oświatowych na temat zdrowego stylu życia.
(100kB)
(2kB)

Święto Patrona Szkoły(2kB)

Dziękuję. NIE TRUJĘ!


         Niska emisja, czyli… niewielka i niegroźna? Niestety, choć nazwa brzmi całkiem niewinnie, niska emisja jest poważnym problemem i dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Co więcej, jest ona powodowana przez często nieświadomych problemu ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodzą sobie i innym. Na szczęście problem ten jest dostrzegany coraz wyraźniej, dzięki czemu walka z niską emisją zaczyna przynosić pozytywne rezultaty. Dziś uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 w Raciborzu uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez funkcjonariusza Straży Miejskiej poświęconemu NISKIEJ EMISJI i skutkach tych zanieczyszczeń oraz ich wpływom na zdrowie człowieka. Edukacja dzieci jest dobrą formą poprawy świadomości i w następstwie właściwych działań na rzecz ochrony naszego środowiska.

mgr Teresa Niedzielska


(2kB)

CO NIECO O CHARYTATYWNEJ AKCJI W NASZEJ SZKOLE


         9 grudnia 2016 roku odbył się w naszej szkole kiermasz pod hasłem "Podaruj serce'. Celem tego spotkania jest zebranie i przekazanie funduszy na rzecz Domu Opieki w Kietrzu, który jest prowadzony przez siostry zakonne Franciszkanki Służebnice Maryi. Przy dobrej kawie i smacznym cieście, nasi rodzice i goście obejrzeli występy uczniów każdej klasy. Śpiew piosenki wprowadził nas w świąteczny nastrój. Po czym siostra przełożona Józefa Wydra opowiedziała o swojej pracy, czym się zajmują w swoim domu. Mieszkają i opiekują się dziewczętami, które potrzebują opieki, są to osoby zazwyczaj bez rodziny i bliskich, całe swoje życie są zależne od innych z powodu swoich zdrowotnych przypadłości. Czasy się zmieniły, ale człowieczeństwo jest takie samo. Zawsze potrzebujemy drugiego człowieka, zwłaszcza ten, który nie poradzi sobie sam. To właśnie dla takich odbyło się grudniowe spotkanie. Siostra podkreśliła w swojej wypowiedzi, że serce ich domu jest wtopione w serca nasze. Zawsze pomagali nam nauczyciele, pracownicy, w pracach, jakie wykonywaliśmy na sprzedaż. W tym zamieszaniu i zgiełku pokazywali nam jak można być bezinteresownym, darować cząstkę siebie. Dzisiaj pomagają nam rodzice z Rady Rodziców, którzy poświęcają nam swój czas. Gdy nadchodzi kiermasz jesteśmy razem przy wspólnym dziele i pracy. W szkole zamieszanie, ale i zaangażowanie każdej osoby. Czy to pomoc przy pierniczkach, stroikach, poduszkach, szukaniu i organizacji światełek, wycinaniu literek na napis "Podaruj serce", pokazuje nam uczniom i pracownikom, że to wspólne "zamieszanie " ma sens, cel i jednoczy nas. Pokazuje, że bez drugiego człowieka można zdziałać, ale niewiele. Jasełka wykonane przez klasę III dopełniły dzieła. Zaangażowanie dzieci pokazały, że każdy może pomóc w budowaniu lepszego świata. Zostały zlicytowane anioły na poczet kiermaszu. Zabawy i radości było, co niemiara. Darowaliśmy serce jak potrafiliśmy. Słowem kiermasz udany, pozostało czekać na rok kolejny. Wszystkim z całego serca dziękujemy.

mgr Małgorzata Nowak


(2kB)

XIV Mikołajkowy Turniej w halowej piłce nożnej chłopców szkół podstawowych o puchar Prezydenta Miasta Racibórz


         7 grudnia odbył się w ZSP 1 w Raciborzu - Markowicach XIV Mikołajkowy Turniej w halowej piłce nożnej chłopców szkół podstawowych o puchar Prezydenta Miasta Racibórz. Uczniowie siedmiu raciborskich szkół podstawowych rywalizowali grając systemem "każdy z każdym". Mecze przebiegały w sportowej atmosferze z zachowaniem zasad fair play, dostarczając młodym adeptom piłkarskiego rzemiosła wielu emocji i radości. Po zaciekłej rywalizacji miano najlepszej drużyny turnieju przypadło reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 18, która wyprzedziła drużynę SP 3 oraz drużynę ZSP 4. Kolejne miejsca zajęły drużyny SP 4, ZSP 2, SP 1, ZSP 2, ZSP 1 i SP 4. Zwycięskie drużyny otrzymały z rąk dyrektora ZSP 1 Daniela Siedloka puchary oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.

Klasyfikacja końcowa:
1 m. – SP 18 16 pkt
2 m. – SP 3 14 pkt
3 m. – ZSP 4 8 pkt
4 m. –SP 1 8 pkt
5 m – ZSP 2 6 pkt
6m. – ZSP 1 5 pkt
7 m – SP 4 0 pkt.


(104kB)


(2kB)

Spotkanie z pluszowym misiem w bibliotece


         Mały, duży, bury, kolorowy, mięciutki, puchaty, z kokardką lub bez….Każdy z nas posiada lub posiadał ulubionego pluszowego misia. Jest on jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. Dlatego też najmłodszych uczniów naszej szkoły zaproszono na spotkanie z pluszowym misiem. Dnia 29 listopada odwiedził szkolna bibliotekę i opowiedział swoja historię. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Następnie niezwykły gość przeczytał bajeczkę o swoim kuzynie Kubusiu Puchatku, jak również zaprosił dzieci do wspólnej zabawy. Na zakończenie miała miejsce degustacja miodku. Czas spędzony z misiem był pełen radości i zabawy.

mgr Joanna Dominik - Łyko


(2kB)

Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku


         Na boisku Startu Pietrowice Wielkie rozegrano w dniu 25.10.2016r. mecze z cyklu "Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku" w kategorii U 10. Rywalizowali chłopcy do lat 10. W turnieju tym brali udział również chłopcy z naszej szkoły w składzie: Krzysztof Rosiński, Jakub Chmiel, Kamil Mikołajek z klasy IIb, Jakub Pękosz, Paweł Klimas, Jacob Wolski, Oktavian Kośmider, Dawid Hajduczek, Tobiasz Mandera, Kuba Czogała i Nataniel Latoń z klasy III. Trenerem drużyny był Marcin Bednarz.
Startowało łącznie 11 drużyn. Mecze odbywały się systemem pucharowym w 3 grupach. Nasza drużyna walczyła w grupie C z Borucinem i Rudnikiem.
Wyniki meczów:
ZSP Markowice - Borucie 7:0
ZSP Markowice - UKS Rudnik 4:2
SP Borucie - UKS Rudnik 0:6
ZSP Markowice 6 pkt 11 - 2 , awans do półfinału.
Półfinały:
ZSP Markowice - SP Tworków 5:1
SP Grzegorzowie - SP 15 Racibórz 1:4
O 3 miejsce SP Tworków - SP Grzegorzowie 0:9
O 1 miejsce ZSP Markowice - SP 15 Racibórz 0:4
Tabela finałów:
I m SP 15 Racibórz
II m ZSP Markowice
III m SP Grzegorzowie
IV m SP Tworków
Gratulujemy naszym zawodnikom zajęcia II miejsca i życzymy dalszych sukcesów na boiskach.

(42kB)

(41kB)

(62kB)
mgr Elżbieta Świżewska


(2kB)

Spotkanie z policjantami


         W ramach działań profilaktycznych „ Bezpieczna droga do szkoły” raciborscy policjanci odwiedzili uczniów w szkole w Markowicach. Stróże prawa przypomnieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Nawiązali także do kampanii „Żeby być, trzeba żyć' oraz „Nie reagujesz-akceptujesz”.
Mundurowi zawitali do szkoły w Markowicach, gdzie przeprowadzili prelekcję dla uczniów. Funkcjonariusz raciborskiej drogówki koncentrował uwagę dzieci na podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie codziennej drogi do szkoły i powrotu do domu po zajęciach oraz by używać elementy odblaskowe. Policjant zwrócił także uwagę na trwającą w naszym województwie kampanię „Żeby Być – Trzeba Żyć – Rok Pieszego 2016”. Ponadto oficer prasowy raciborskiej policji przekazał młodym żakom kompendium wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Został przekazany apel m.in. o ograniczone zaufanie względem obcych osób, omówiono także dzieciom cele i założenia kampanii „Nie reagujesz-akceptujesz”, podkreślając, jak ważna jest reakcja każdego z nas na pojawiające się zagrożenia.


art. ze strony Komendy Policji


(2kB)

Dzień Zdrowego Śniadania - 9.11.2016


         Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Daje energię do nauki, pomaga w koncentracji, daje siłę do zabawy. Dlatego trzeba je zjeść!!! Koniecznie. Bo to najlepszy start w nowy dzień.

Zdrowym odżywianiem staramy się zainteresować dzieci od dawna, dlatego dzisiejsza akcja ma na celu przede wszystkim utrwalenie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów oraz uświadomienie im roli jaką odgrywa zdrowe śniadanie w odpowiednim rozwoju i funkcjonowaniu organizmu każdego człowieka.

Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Jakich produktów unikać? Które jeść nawet codziennie? Czy wszystko, co ładne jest na pewno zdrowe?

Na te i podobne pytania szukaliśmy odpowiedzi . I znaleźliśmy ją! Jedzmy więc zdrowo , wtedy nauka przyjdzie z łatwością ,a energii wystarczy również na przyjemności. A TY jesz zdrowe śniadanie ????????????????

SU


(2kB)

UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA
W ZSP NR 1 W RACIBORZU


         Jak tradycja nakazuje 14 października 2016 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 1 w Raciborzu miało miejsce ważne wydarzenie dla uczniów pierwszej klasy. W tym dniu zostali oni oficjalnie przyjęci do grona braci szkolnej. Ceremonię Pasowania poprzedziło wystąpienie Dyrektora ZSP nr 1 mgr Daniela Siedloka oraz program artystyczny uczniów klas starszych z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Następnie uczennice klasy szóstej w rytm utworu Juliusa Fučika "Florentinen Marsz" uroczyście wprowadziły na salę gimnastyczną uczniów pierwszej klasy, którzy zostali przez nie poddani wszechstronnemu egzaminowi wiedzy i umiejętności. Poprzez wiersze, piosenki z aranżacją ruchową oraz zagadki pierwszoklasiści udowodnili, że potrafią zaprezentować swoją klasę, posiadają wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, umieją zaśpiewać poznane piosenki oraz prawidłowo rozwiązać zadane zagadki. Za poszczególne zadania prezentowane w trakcie programu uczniowie nagradzani byli medalami. Po dobrze zdanym egzaminie zostali oni pasowani przez Dyrektora ZSP nr 1 na uczniów szkoły. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali z rąk wychowawcy pierwszej klasy ozdobne dyplomy. Uroczystość została zorganizowana w obecności rodziców, nauczycieli, uczniów i zaproszonych gości.

mgr Elżbieta Kalus


(2kB)

(1kB)

Dzień Kolorowej Skarpetki


        
Każdy z nas jest wyjątkowy, każdy inny, nietypowy!
Tolerancja , ważna sprawa, akceptacja to podstawa.
Szanujmy drugiego człowieka, nieważne w jakich skarpetach.

SU


(2kB)

Godzina z grami planszowymi


         "Godzina z grami planszowymi" to wspaniała okazja, aby zachęcić uczniów do takiej właśnie formy spędzania wolnego czasu , zwłaszcza w deszczowe dni. Gry planszowe służą integracji, uczą pogodzić się z porażką, dają dziecku możliwość uwolnienia się od napięć, emocji, uczą wyrażania uczuć, wyzwalają i rozwijają zainteresowania, wspomagają koncentrację, wzbogacają wiedzę o świecie, samych sobie, kształcą umysły. Dlatego godzina z grami planszowymi to z całą pewnością nie czas stracony, a doskonała inwestycja w rozwój naszych dzieci.Dzień Chłopca

        Sprawa wcale nie jest obca - 30 września jest DZIEŃ CHŁOPCA ! Aby było więc wesoło, świętowaliśmy całą szkołą.
Były chipsy i słodycze oraz mnóstwo ciepłych życzeń. Gazetki wykonane prześlicznie , a potem występy na sali gimnastycznej.
Niech się spełnią Wam marzenia, zdrowia ,szczęścia, powodzenia!!!!


SU


(2kB)

Policjant fajny jest!


         16 września uczniowie klasy 2a spotkali się z panem policjantem (tatą naszej klasowej koleżanki) z Komendy Powiatowej w Raciborzu. Pan policjant przypomniał dzieciom zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zasady bezpieczeństwa w życiu codziennym. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszego gościa podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły zobaczyć czapkę, kamizelkę kuloodporną oraz dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną. Gość przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz o tym jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Wszyscy uczniowie biorący udział w spotkaniu otrzymali plany lekcji, na których można zobaczyć najważniejsze znaki drogowe. W zamian za bardzo ciekawą lekcję obiecały stosować się do wszystkich zasad przypomnianych przez gościa. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.


Wychowawczyni klasy 2a Joanna Łyko - Dominik


(2kB)

Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci


         Po beztroskim, wakacyjnym wypoczynku dla dzieci nadszedł czas nauki. Nasi uczniowie wrócili do szkół, a funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji zatroszczyli się o ich bezpieczeństwo prowadząc wzmożone działania profilaktyczno - edukacyjne. W dniu dzisiejszym nasi najmłodsi uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Raciborzu uczestniczyli w zajęciach, w których przedstawiciele Straży Miejskiej propagowali wśród dzieci bezpieczne zachowania w drodze do i ze szkoły. Przygotowywali uczniów do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dróg. Spotkanie to okazało się również świetną okazją do przekazania dzieciom materiałów profilaktycznych i elementów odblaskowych.


(90kB) (99kB) (96kB)

mgr Teresa Niedzielska


(2kB)

SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2016
w ZSP nr 1 w Raciborzu


Już od wielu lat uczniowie naszej szkoły biorą czynny udział
w akcji Sprzątania Świata.
23. edycja tej akcji przebiegła pod hasłem
"Podaj dalej... drugie życie odpadów"

Głównym przesłaniem akcji było:
- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
- unikanie odpadów - szacunek do przedmiotu,
- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

(2kB)

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego


        Nowy rok szkolny w ZSP nr 1 rozpoczął się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego 1 września, o godz. 9.00. Dyrektor szkoły Daniel Siedlok serdecznie przywitał wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Następnie odczytał list Rzecznika Praw Dziecka. Szczególnie ciepło zwrócił się w stronę pierwszoklasistów. W tym roku, w wyniku reformy do klasy I poszło siedmioro dzieci. Następnie uczennice klasy VI przypomniały o kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Inaugurację roku szkolnego uświetnił program artystyczny przygotowany przez trzecioklasistów. W czasie programu nie zabrakło wspomnień minionego lata na wesoło. Po krótkiej części artystycznej wszyscy udali się do swoich klas.mgr Barbara Galińska


(2kB)