Tak działamy

Zobacz prezentację z aktywności 2018 - 2019.

Wolontariat 2019

WIZYTA WOLONTARIUSZY Z ZSP NR 1 W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM DLA NIESŁYSZĄCYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH W RACIBORZU.

4 kwietnia Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariackiego PCK przygotowali warsztaty ozdób wielkanocnych z drewna dla dzieci i młodzieży słabosłyszącej oraz niesłyszącej z ośrodka na terenie internatu. Młodzież wspólnie przez 3 godziny malowała drewniane zające a następnie dekorowała pisankami, mchem i kolorowymi wstążkami. Dodatkowo nasze wolontariuszki przygotowały słodki poczęstunek, który bardzo ucieszył wszystkich uczestników warsztatów. Ponadto nasi uczniowie mogli zwiedzić szkołę, internat i przekonać się jak młodzież z internatu mieszka na co dzień. Każdy z naszych wolontariuszy mógł nauczyć się a następnie przedstawić za pomocą języka migowego. Każdy z nich został zachęcony do poznawania i rozwijania tego sposobu komunikacji z osobami niesłyszącymi.

19 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariackiego PCK w osobie: Kamili Bednarz, Pauliny Małczok, Agnieszki Rzotki wyszli z inicjatywą czytania bajek profilaktycznych w przebraniu: policjanta, ratownika medycznego, pielęgniarki. Działalność młodzieży odbyła się w ramach Tygodnia Profilaktyki i Bezpieczeństwa w bibliotece szkolnej dla przedszkolaków oraz młodszych kolegów przebywających na świetlicy szkolnej. Dziewczęta czytały bajki R. Butschkowa takie jak: "Mam przyjaciółkę pielęgniarkę", "Mam przyjaciela policjanta i ratownika medycznego". Dodatkowo przygotowały pytania do tekstu oraz nagrody dla dzieci w postaci słodkości.

(57kB) (66kB) (62kB) (61kB) (68kB) (65kB)

Wolontariusze wychodzą do swoich młodszych kolegów i koleżanek z przedszkola oraz klas I - III z innowacyjnymi zajęciami jak układanie kubków na czas czyli "Speed Stacks". Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem wśród dzieci. Kolejne zajęcia tym razem czytanie bajek w przebraniu policjanta, pielęgniarki, ratownika medycznego przed nimi. Wszystkie działania są realizowane w ramach działalności Szkolnego Koła PCK. Każdy wolontariusz według ustalonego harmonogramu dyżurów na cały rok szkolny 2018/2019 w świetlicy szkolnej i przedszkolu będzie realizował przygotowane wcześniej przez siebie zajęcia według swojego pomysłu. Ponadto będą pomagać swoim młodszym kolegom na świetlicy szkolnej w odrabianiu zadań domowych oraz nauce. Będą również uczestniczyli w pracach porządkowych na terenie świetlicy i przedszkola.
(59kB) (71kB) (57kB) (58kB) (60kB)

27 września Wolontariusze Szkolnego Koła PCK włączają się w organizację Olimpiady Rodzinnej na terenie szkoły malując twarze młodszym kolegom i koleżankom oraz zaproszonym gościom. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy!!!

(54kB) (53kB) (52kB) (80kB) (63kB) (80kB)

Wolontariusze pomagali w przygotowaniach porządkowo - organizacyjnych Tygodnia Profilaktyki i Bezpieczeństwa w ramach akcji BEZPIECZNA JESIEŃ, który trwał od 15.10 do 23.10.2018r. i zakładał szereg działań profilaktycznych wraz z zaproszonymi gośćmi z: Sanepidu, Policji, Straży Pożarnej, Centrum Dietetycznego "Naturhouse" z Raciborza.

(51kB) (55kB) (65kB) (41kB) (70kB) (38kB) (59kB) (53kB) (64kB) (46kB)