Kr鏒ka historia szko造

(3kB) (3kB) (3kB) (3kB)
(3kB) (3kB) (3kB)

W roku 1923 w Markowicach rozpocz皻o starania o za這瞠nie Polskiej Szko造 Mniejszo軼iowej. Spraw zbi鏎ki zg這sze zaj掖 si Arka Bo瞠k, mieszkaniec Markowic. Do szko造 polskiej zg這si這 si 82 dzieci. Pro軸 o pozwolenie na otwarcie szko造 wys豉no za po鈔ednictwem Zwi您ku Polak闚 do regencji w Opolu. Mimo wielu trudno軼i, Szko豉 polska zosta豉 otwarta 1 maja 1925r. Z 82 zg這szonych pierwotnie dzieci zosta這 31. Pierwszym nauczycielem zosta F. Sobeczko. Szko豉 polska, w formie odr瑿nej klasy, zosta豉 umieszczona w szkole niemieckiej. Dzieci ucz瘰zczaj帷e do tej klasy nie mia造 lekkiego 篡cia. Nic dziwnego, 瞠 ilo嗆 dzieci zmala豉, a 1 wrze郾ia 1939r. przysz這 do klasy polskiej 4 dzieci. Gromadk t rozdzielono pomi璠zy poszczeg鏊ne klasy, a polska Szko豉 zosta豉 zamkni皻a.
          W 1945r. zako鎍zy豉 si II wojna 鈍iatowa, a Markowice wraz z ca造m 奸御kiem wr鏂i造 do Macierzy. Spo貫cze雟two Markowic spontanicznie przyst徙i這 do odbudowy budynk闚 szkolnych. 4 czerwca 1945r. nast徙i這 otwarcie roku szkolnego, a pierwszym kierownikiem i organizatorem szko造 by Leon Derkowski.
Po nim funkcj t pe軟ili:
  • H.Krauz, A. Mazurkiewicz - 1946 - 47,
  • S. Raczy雟ki,
  • J. J璠rosek,
  • M. Frank (1954 - 1965),
  • H. Reszka (1965 - 1967),
  • S. Ber (1967 - 1990),
  • M. Kampka (1990 - 2003),
  • D. Siedlok (2003 - do chwili obecnej).
W roku 1963 wyst徙iono do Kuratorium O鈍iaty w Opolu o nadanie szkole imienia. Z dniem 1 wrze郾ia 1964r. szko豉 nosi imi Arki Bo磬a.
         Dzi瘯i usilnym staraniom Stowarzyszenia Ratowania Szko造 nr 14, Dyrekcji, Grona Nauczycielskiego i rodzic闚 dosz這 wreszcie do realizacji kapitalnego remontu i modernizacji naszej szko造. Zadanie to by這by niemo磧iwe bez czynnego udzia逝 Zarz康u Miasta Raciborza, kt鏎y wraz z Kuratorium O鈍iaty w Katowicach sfinansowa przedsi瞝zi璚ie. Prace rozpocz皻o od wymiany dachu, modernizacji ca貫go poddasza, po這穎no nowe pod這gi i wyk豉dziny PCV, za這穎no now instalacj elektryczn, CO i wodno-kanalizacyjn. Te dodatkowe prace, nie przewidziane w projekcie, dosz造 do skutku dzi瘯i przychylnej postawie Prezydenta Miasta Raciborza: in. A.Hajduka i A.Markowiaka. Dobudowa pionu sanitarno-administracyjnego zosta豉 uko鎍zona w marcu 1996r. W tym te roku oddano MZB w Raciborzu budynek "B", mieszcz帷y si przy ul.Hetma雟kiej, a dzieci klas I - III przeniesiono do budynku "A". 21 listopada 1997r. to prawdziwe 鈍i皻o szko造. Doczekali鄉y si nowoczesnej, pe軟owymiarowej Sali gimnastycznej z zapleczem. Przyby造 r闚nie dwie klasopracownie i pomieszczenie dla obs逝gi.
          Ni demograficzny, wzgl璠y ekonomiczne i reforma o鈍iaty wp造n窸y na podj璚ie decyzji o po陰czeniu Szko造 Podstawowej nr 14 i Przedszkola nr 17 w pierwszy w Raciborzu Zesp馧 Szkolno - Przedszkolny.

dodano 1.09.2010r.